لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۵
احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، روز یکشنبه ضمن اینکه «خوب بودن» اقدام ناو آمریکایی برای نجات ملوانان ایرانی را تایید کرد، اظهار داشت ایران نگفته است که تنگه هرمز را می‌بندد.

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، پس از نشست کابینه، در پاسخ به خبرنگارانی که درباره نجات ملوانان ایرانی از سوی نیروی دریایی آمریکا پرسیده بودند، گفت: «وزارت امور خارجه موضع کشورمان در خصوص نجات این ۱۳ملوان از سوی ناو آمریکایی را اعلام کرده است.»

پیشتر رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه، از نجات ۱۳ ملوان ایرانی از دست دزدان دریایی به عنوان عملی «انساندوستانه» یاد کرده و از آن استقبال کرده بود.

به گزارش ایرنا،‌ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران با اشاره به موضع وزارت خارجه، گفته است: «خوب بودن این کار ناو آمریکایی را رد نمی‌کنیم.»

وزیر دفاع ایران با این حال گفت: «با این وجود این موضوع دلیلی برای حضور نیروهای غربی در منطقه خلیج فارس نیست.»

احمد وحیدی همچنین درباره اظهارات مطرح شده، در مورد مسدود کردن تنگه هرمز گفت: «نگفتیم تنگه هرمز را می‌بندیم؛ مساله این است که اگر کسی بخواهد امنیت خلیج فارس را به خطر اندازد،‌ در آن صورت امنیت آن برای همه به خطر می‌افتد.»

به تازگی محمدرضا رحیمی، معاون اول، رئیس جمهور، گفته بود که اگر نفت ایران تحریم شود ایران اجازه نخواهد داد یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور کند.

پس از این اظهار نظر، دیگر فرماندهان نظامی ایران و همزمان با رزمایش دریایی ۱۰ روزه ایران، از توان ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز سخن گفتند که با واکنش‌های کشورهای غربی و از جمله ایالات متحده مواجه شد.

ناوگان پنج ایالات متحده، که در بحرین مستقر است تصریح کرد که این اقدام از سوی این ناوگان تحمل نخواهد شد و در پی آن مقام‌های ایالات متحده نیز مواضعی مشابه اتخاذ کردند.

در این میان کشورهای غربی نظیر بریتانیا و فرانسه نیز به اظهارات مقام‌های لشگری و کشوری ایران واکنش نشان دادند.

روز شنبه وزارت دفاع بریتانیا، تایید کرد که ناوشکن پیشرفته «اچ ام اس دیرینگ» این کشور راهی خلیج فارس می‌شود. با اینکه رسانه‌های بریتانیایی گسیل این ناو را در ارتباط با ایران دانسته‌اند، وزارت دفاع بریتانیا گفته است که راهی شدن این ناو به منطقه از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود.

در واکنش به اعزام این ناو بریتانیایی به آب‌های منطقه، احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، آن را فاقد اهمیت دانست.

از سوی دیگر لئون پانتا، روز یکشنبه، بستن شدن تنگه هرمز را «خط قرمز» آمریکا دانست و گفت در چنین وضعیتی آمریکا به آن پاسخ خواهد داد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG