لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۱
رکورددار دسته فوق سنگین وزنه برداری جوانان جهان که از حضور در رقابت‌های این رشته محروم است، با تغییر رشته به ورزش دو و میدانی روی آورده است.

سعیدعلی حسینی در جریان رقابت‌های دانشجویان شمالغرب کشور که در رشت برگزار شد، با ثبت بهترین رکورد‌ها به راحتی در دو ماده پرتاب وزنه و پرتاب دیسک به مدال طلا دست یافت.

این وزنه بردار که از نگاه سایت فدراسیون جهانی، بخت اصلی مدال طلای مسابقات جهانی ۲۰۰۹ در کره جنوبی بود، در شب برگزاری رقابت‌ها به دستور حسین رضازاده از حضور در مسابقات انصراف داد و گفت رضازاده برای اعلام مصدومیت غیر واقعی او، آرنجش را مکیده است تا ورم کند و برای توجیه انصرافش مجوز پزشکی بگیرند.

فدراسیون جهانی بر خلاف رویه رایج، حدود یکسال از اعلام رای درباره این پرونده خودداری کرد. همواره نیز گفته می‌شد که فدراسیون ایران به دلیل تعدد دوپینگ‌هایش در خطر محرومیت قرار دارد.

رضازاده و داراب ریاحی طی چند نوبت و طبق اعلام خودشان برای رایزنی عازم مجارستان شدند. اما در ‌‌نهایت ارگان جهانی این رشته ورزشی، سعیدعلی حسینی را برای همیشه از حضور در رقابت‌ها محروم کرد.

عزیز حسینی پدر سعید که خود دارنده مدال برنده وزنه برداری آسیا در سال ۱۹۸۴ است، حسین رضازاده را به دلیل «ترس از شکسته شدن رکورد‌هایش»، عامل اصلی این محرومیت نامید و گفت: «او پسرم را نابود کرد. می‌خواهند من را هم نابود کنند، مسئله‌ای نیست. اگر می‌خواهند من را بکشند باز هم مشکلی ندارم. اما می‌‌خواهم حرفم را بزنم و به همه بگویم که رضازاده با پسر من چه کرد. او پسر من را برای ریاست خودش قربانی کرد.»

علی مرادی دبیرکل کنفدراسیون وزنه برداری آسیا نیز مدعی شد که محرومیت این وزنه بردار، توطئه‌ای بوده است که از داخل کشور برنامه ریزی و اجرا شده است.

واکنش‌ها به محرومیت مادام العمر سعیدعلی حسینی نزد قهرمانان سایر رشته‌ها نیز بازتاب گسترده‌ای داشت. علیرضا دبیر قهرمان المپیک سیدنی در یادداشتی نوشت: «مدیریتی ورزش را اداره می‌کند که اصلاً ورزش را نمی‌شناسد. ورزش جولانگاه کسانی شده که به عشق رسیدن به شهرت می‌آیند.»

جلال یحیی‌زاده رئیس وقت کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی هم به سایت خبرآنلاین گفت: «از رئیس جمهور خواسته‌ایم تا کمیته‌ای را مامور بررسی این مسئله کند تا بعد از شناسایی، با مقصران اصلی برخورد شود.»

اما به رغم این اظهارات و گستردگی واکنش‌ها، در عمل اتفاقی نیفتاد. سعیدعلی حسینی نیز ناگزیر به دادگاه عالی ورزش شکایت کرد. مطابق رای این دادگاه، محرومیت او به ۱۲ سال تقلیل یافت که تاکنون حدود سه سال از آن می‌گذرد. اما زمانی به پایان خواهد رسید که او ۳۳ ساله خواهد شد.

پیست دو و میدانی به جای تخته وزنه برداری

سعید علی‌حسینی در بیست و یکمین دوره مسابقات وزنه برداری قهرمانی جوانان آسیا در کره جنوبی وزنه‌های ۲۰۶ و ۲۴۵ کیلویی را بالای سر برد که در آن مقطع چنین رکوردی برای قهرمانی در المپیک هم کافی به نظر می‌رسید. سعید اما در تمرینات، حدنصاب ۲۱۵ و ۲۶۵ کیلوگرم را به جا گذاشت. گرچه محرومیت به او اجازه نداد تا رکوردهای تازه‌اش را در رقابت‌های رسمی به ثبت برساند.

حالا او در یک رشته قدرتی دیگری پا به دایره رقابت گذاشته است. این ورزشکار اردبیلی به رغم آنکه در پرتاب‌ها تمرینات حرفه‌ای نداشته و هنوز با تکنیک‌های این ورزش نا‌آشناست، در مسابقات دانشجویان شمالغرب کشور مقام قهرمانی در دو ماده پرتاب دیسک و پرتاب وزنه را نصیب خود کرد.

او در محل رقابت‌ها حاضر به مصاحبه با خبرنگاران نشد. عزیز حسینی در این باره می‌گوید، این طور برایش بهتر است، زیرا خیلی‌ها چشم دیدن پسرم را ندارند. پس از ماجراهای جنجالی محرومیت از وزنه برداری، تمریناتش را متوقف نکرد و از لحاظ آمادگی جسمانی در بهترین شرایط قرار دارد.

عزیز حسینی در پاسخ به این سوال که آیا محرومیت پسرش در دو و میدانی هم اعمال خواهد شد یا خیر، می‌گوید: «سعید در دو و می‌دانی محروم نیست. خود آقایان دوپینگی بودند و کاری کردند که پسرم محروم شود. من به پاک بودن سعید اطمینان دارم. دوپینگی کسانی هستند که کاری کردند تا پسر من از شرکت در مسابقات ورزشی محروم شود.»
او معتقد است پسرش با نیروی خارق العاده‌ای که دارد در این رشته‌ها نیز می‌تواند به موفقیت برسد.

هنوز مشخص نیست در رقابت‌های مهم‌تر دو و میدانی‌، سعیدعلی حسینی در ماده پرتاب وزنه شرکت خواهد کرد یا پرتاب دیسک. جالب آنکه در هر دوی این مواد، ایران موفق شده است سهمیه حضور در المپیک لندن را کسب کند. امین ابراهیم پال نیکفر در پرتاب وزنه که مقیم آمریکاست، در پرتاب وزنه حرف اول ایران را می‌زند.

احسان حدادی نیز برنده تنها مدال تاریخ این رشته ورزشی برای ایران در مسابقات جهانی است. حدادی از بخت‌های کاروان ایران برای کسب مدال در المپیک لندن نیز محسوب می‌شود.

رقابت سعیدعلی حسینی با این دو ورزشکار شاخص، گرچه به اندازه رقابت او با رضازاده جنجالی نیست اما از همین حالا توجه رسانه‌های ورزشی را به خود جلب کرده است.

رادیو ورزش صداوسیما نیز برنامه تیتر اول هفته گذشته‌اش را به این موضوع اختصاص داد و در گفتگو با وکیل این ورزشکار و کار‌شناسان حقوقی، قانونی بودن حضور او در یک رشته ورزشی دیگر را بررسی کرد.

فدراسیون دو و میدانی ایران هنوز اظهار نظری در خصوص این ورزشکار و چگونگی حضورش در مسابقات دو و میدانی نکرده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG