لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۴

سبزوار و بابل در نیمه نهایی لیگ بر‌تر کشتی آزاد


عکس از سایت مسابقات لیگ برتر کشتی آزاد ایران
در پایان هفته دوم از دور برگشت رقابت‌های لیگ بر‌تر کشتی آزاد ایران، تیم‌های بابل و سبزوار با غلبه بر رقبای خود، صعودشان به مرحله بعد را مسجل کردند. این دو تیم که ستاره‌های کشتی ایران و چند کشتی گیر شاخص خارجی را در اختیار دارند، به ترتیب توسط سرمربی و مربی تیم ملی ایران هدایت می‌شوند.

غلامرضا محمدی هدایت تیم خونه به خونه بابل را برعهده دارد و جمعی از کشتی گیران تیم ملی را به خدمت گرفته است.

محسن کاوه هم سرمربی تیم ثامن الحجج سبزوار است و تعدادی دیگر از ملی پوشان را با خود به این تیم برده است.

مراد محمدی کاپیتان پیشین تیم ملی کشتی آزاد ایران در یادداشتی که روزنامه ایران ورزشی منتشر کرده، سازمان لیگ و تصمیمات و برنامه ریزی‌هایش را «بازیچه کادر فنی» تیم ملی دانسته است. مراد محمدی که دارنده مدال طلای مسابقات جهانی ۲۰۰۶ گوانگجو است، در یادداشت خود تاکید کرده که قانون شکنی‌های سازمان لیگ، «تیشه به ریشه کشتی خواهد زد». به باور تنها مدال آور کشتی ایران از المپیک پکن، در وضعیت فعلی تمام تیم‌ها متضرر شده‌اند.

در پایان دیدارهای هفته دوم از دور برگشت، در گروه A صعود تیم خونه به خونه بابل به دور بعد قطعی شد. در این گروه تیم‌های نفت تهران و شهرداری ملایر دوم و سوم هستند.

رقابت تیم‌های ملایر و نفت در شرایطی به سود تیم ملایر خاتمه یافت که ماموران انتظامی حاضر در سالن، به دلیل هجوم برخی تماشاگران به روی تشک، کشتی گیران نفت را به رختکن برده بودند. اما به دستور عباس نمازیان رییس سازمان لیگ، کشتی گیر تیم ملایر در غیاب حریف، برنده اعلام شد. اکبر طهماسبی رییس کمیته داوران فدراسیون کشتی هم تاکید کرد که داوران اشتباه کرده‌اند. پرونده این مسابقه در فدراسیون کشتی در دست بررسی است.

علیرضا رضایی سرپرست نفت تهران در این باره گفت: «باید از حق تیممان دفاع کنیم، اما به هر تصمیمی که فدراسیون بگیرد حتی اگر به ضرر ما باشد اعتراضی نداریم. ممکن است با این امتیاز، ما شانس صعود را از دست بدهیم. این نکته‌ای منفی در کارنامه کمیته لیگ فدراسیون کشتی است.»

در گروه دوم هم صعود تیم ثامن‌الحجج سبزوار به دور بعد قطعی شده و تیم‌های سایپا تنکابن و گنجنامه همدان در رده‌های بعدی قرار دارند. هفته سوم از دور برگشت این رقابت‌ها روز جمعه برگزار می‌شود تا تکلیف دو تیم دیگر مرحله نهایی نیز مشخص شوند.
نتایج هفته دوم از دور برگشت رقابت‌ها و شرح کشتی‌های مهم، در ادامه آمده است. با توجه به حساسیت رقابت‌های پیش رو، این هفته هیچ کدام از تیم‌ها از نفرات خارجی‌اش استفاده نکرده و ترجیح دادند به آنها‌ استراحت بدهند تا هفته آینده و پس از آن در مرحله نیمه نهایی و فینال، با تمام قوا به روی تشک بیایند.


سایپا تنکابن ۶ نیروی زمینی ۱

در گروه B تیم سایپا تنکابن از سد یکی از قدیمی‌ترین تیم‌های لیگ بر‌تر کشتی آزاد ایران گذشت. تیم نیروی زمینی ارتش برخلاف تیم‌های ورزشی سپاه پاسداران، بدون بودجه مشخص یا تدارکات حرفه‌ای و صرفاً با اتکا به کشتی گیران مشمول، سالیان متمادی است که در این رقابت‌ها حضور پیدا می‌کند.

نتایج انفرادی این دیدار به شرح زیر است. اسامی نفرات تیم نیروی زمینی در ابتدا آمده است.

برتری تقی داداشی ملی پوش سابق وزن اول و شکست مصطفی حسین خانی که به یک وزن بالا‌تر آمده است، از مهم‌ترین حوادث این مسابقه بود. حسین خانی که جدی‌ترین رقیب داخلی مهدی تقوی است، مغلوب حسن طهماسبی قهرمان اسبق ۶۶ کیلوگرم آسیا شد.

۵۵ کیلو: جواد شعبانی ۰ محمدحسین سلطانی ۱۰
۶۰ کیلو: امیر خدمتی ۱ تقی داداشی ۳
۶۶ کیلو: مهران یاراحمدی ۰ محمد یوسفی ۶
۷۴ کیلو: مصطفی حسین‌خانی ۱ حسن طهماسبی ۳
۸۴ کیلو: مجید رحیمی ۱ علیرضا گودرزی ۴
۹۶ کیلو: سعید زرینی ۱ صابر امامقلی‌پور ۳
۱۲۰ کیلو: جعفر دلیری ۲ هادی پورعلیجان ۱


نفت تهران ۴ آبفا زنجان ۳

در گروه A نفت در سالن هفتم تیر پارک شهر تهران می‌ه‌مان خود را شکست داد. آبفا در غیاب عباس حاج کناری سرمربی مستعفی خود مغلوب نفت شد.

رقابت امیریان و مرادقلی با خلق صحنه‌هایی زیبا همراه بود که در پایان امیریان به برتری رسید. او ملی پوش ذخیره ایران در جام جهانی ۲۰۰۹ تهران است.

برتری غنی‌زاده مقابل امیری هم از شگفتی‌های این مسابقه بود. اسامی تیم آبفا در ابتدا آمده.

۵۵ کیلو: مهران رضازاده ۰ فرید دژم‌خو ۴
۶۰ کیلو: احمد امیریان ۶ حسن مرادقلی ۴
۶۶ کیلو: مهدی قربان‌نژاد ۳ علی‌اصغر جبلی ۵
۷۴ کیلو: سید جعفر قاسمی ۳ مهدی بهابسته ۰
۸۴ کیلو: مسعود فیض‌اللهی ۵ حامد تاتاری ۷
۹۶ کیلو: سعید امیری ۱ سینا غنی‌زاده ۲
۱۲۰ کیلو: امید گل‌محمدزاده ۲ اشکان ازلی‌فر ۰


خونه به خونه بابل ۵ پیشگامان آسانسور مازندران ۲

در گروه A تیم خونه به خونه بابل صدرنشین این گروه در سالن سجودی بر میهمان خود غلبه کرد. تیم پیشگامان آسانسور از لیگ دسته اول ایران به لیگ بر‌تر صعود کرد.

شکست مرتضی رضایی قلعه عضو تیم ملی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا مقابل عزت الله اکبری از حوادث مهم این مسابقه بود. سیداحمد محمدی ملی پوش ذخیره ایران در استانبول ۲۰۱۱، در دیداری یک طرفه بر آرش دنگسرکی دارنده مدال برنز جوانان جهان غلبه کرد. دنگسرکی پس از رقابت‌های قهرمانی ۲۰۱۱ جوانان جهان در رومانی به یک وزن بالا‌تر صعود کرده است.

در ادامه نتایج انفرادی این مسابقه درج شده است. اسامی تیم پیشگامان در ابتدا آمده است.

۵۵ کیلو: مهران شیخی ۰ یاسر حیدرقلی‌نژاد ۵
۶۰ کیلو: آرش دنگسرکی ۰ سید احمد محمدی ۹
۶۶ کیلو: صائب کلانتری ۲ سبحان محمدزاده ۹
۷۴ کیلو: عزت‌الله اکبری ۳ مرتضی رضایی قلعه ۲
۸۴ کیلو: محمدحسین محمدیان ۳ امین حسن‌تبار ۱
۹۶ کیلو: شعبانعلی غفاری ۲ حامد زرین‌کمر ۴
۱۲۰ کیلو: عبدالله قمی ۱ سیدرضا موسوی ۶


ثامن‌الحجج سبزوار ۵ صنعت برق گلوگاه ۲

در گروه B تیم صنعت برق گلوگاه که در یکی از دیدارهای خانگی‌اش حاضر نشده و ۷-۰ بازنده معرفی شده بود، در سالن سربداران مقابل تیم پر مهره سبزوار به روی تشک آمد و مغلوب شد.

محسن کاوه سرمربی سبزوار در این مسابقه به تعدادی از نفرات اصلی‌اش استراحت داد و کشتی گیران ذخیره تیمش را به روی تشک فرستاد.
اسامی تیم گلوگاه در ابتدا آمده است.

۵۵ کیلو: میثم محمود جانلو ۲ عبدالله فولادوند ۱
۶۰ کیلو: میلاد طهماسبی‌زاده ۰ عباس گلی گرمستانی ۳
۶۶ کیلو: وحید هاتفی‌نیا ۱ محسن جهانبخشیان ۱۲
۷۴ کیلو: مهدی مردانی ۰ رضا افضلی ۱۲
۸۴ کیلو: سعید میرزاپور ۲ رضا بیات ۰
۹۶ کیلو: مصطفی محمود جانلو ۰ عرفان امیری ۴
۱۲۰ کیلو: شاهین چراغعلی ۰ پرویز هادی ۹

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG