لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۲۳

سینمای ایران با اصغر فرهادی در چند قدمی اسکار


در نخستین ساعات روز دوشنبه، هشتم اسفندماه ۱۳۹۰، در مراسم اسکار سال ۲۰۱۲ مشخص خواهد شد که آیا اصغر فرهادی نخستین جایزه اسکار را برای خود و خانواده سینمای ایران به ارمغان خواهد آورد.

در صورتی که نام اصغر فرهادی با فیلم «جدایی نادر از سیمین» حتی اگر از یکی از دو پاکتی که در لس‌آنجلس ممکن است حاوی نام او باشد بیرون بیاید، او با این آخرین فیلم خود رکوردی دیگر خواهد گذاشت.

در این حالت آقای فرهادی که تنها با این فیلم در طول یک سال گذشته نزدیک به ۶۰ جایزه معتبر سینمایی جهان را از آن خود کرده، نخستین فیلمساز ایرانی هم خواهد بود که جایزه اسکار را تصاحب کرده است.

فیلم جدایی نادر از سیمین که در خارج از ایران با عنوان «جدایی» اکران شده است در دو رشته از جوایز اسکار نامزد شده است: بهترین فیلمنامه اریژینال یا تالیفی به قلم خود اصغر فرهادی و بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان.

فرهادی در بخش بهترین فیلمنامه که به نظر منتقدان شانس کمتری برای برد دارد با فیلمسازانی چون وودی آلن برای فیلم نیمه‌شب در پاریس، میشل هازاناویسیوس برای فیلم آرتیست، آنی مامولو و کریستن وگ برای فیلم ساق‌دوش‌ها، و جی سی چندر برای فیلم مارجین کال رقابت می‌کند.

اما در بخش فیلم‌های غیر انگلیسی‌زبان فیلم فرهادی در برابر فیلم‌های کله‌شق از بلژیک، آقای لازار از کانادا، پانویس از اسرائیل و در تاریکی از لهستان ایستاده و بیشترین شانس برد را دارد.

گرچه این نکته را باید در نظر داشت که اسکار در بخش اعظم از ۸۳ دوره‌ای که برگزار شده است با آن فیلم‌های خارجی که پیشتر جایزه گلدن گلوب را برده‌اند چندان مهربان نبوده و به فیلم‌های دیگر نظر کرده است.

یکی از جوایز فراوانی که اصغر فرهادی تاکنون برای فیلم جدایی از آن خود کرده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی است. با این حال فیلم فرهادی در تقریبا تمام نظرسنجی‌ها و از نظر تمام منتقدان برجسته دنیا بهترین فیلم در این رشته و حتی در رشته فیلمنامه معرفی شده است.

نامزدهای اسکار امسال در بخش‌های اصلی عبارت‌اند از:

بهترین فیلم: آرتیست، فرزندان، گوش‌خراش و نزدیک نزدیک، خدمتکاران، هوگو، نیمه‌شب در پاریس، مانی‌بال، درخت زندگی و اسب جنگ

بهترین کارگردان: میشل هازاناویسیوس برای آرتیست، الکساندر پین برای فرزندان، وودی آلن برای نیمه‌شب در پاریس، مارتین اسکورسسی برای هوگو و ترنس مالیک برای درخت زندگی

بهترین بازیگر مرد نقش اول: دمیان بیشیر برای فیلم زندگی بهتر، جرج کلونی برای فیلم فرزندان، ژان دوژاردن برای فیلم آرتیست، گری الدمن برای فیلم تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس، و برد پیت برای مانی‌مال

بهترین بازیگر زن نقش اول: گلن کلوز برای آلبرت نابز، وایولا دیویس برای خدمتکاران، رونی مارا برای دختری با خالکوبی اژدها، مریل استریپ برای بانوی آهنین و میشل ویلیامز برای یک هفته‌ای که با مریلین گذراندم

بهترین بازیگر مرد نقش دوم: کنت برانا برای یک هفته‌ای که با مریلین گذراندم، جونا هیل برای مانی‌بال، نیک نولتی برای مبارز، کریستوفر پلامر برای مبتدی‌‌ها و ماکس فون سیدو برای گوش‌خراش و نزدیک نزدیک

بهترین بازیگر زن نقش دوم: برنیس بژو برای آرتیست، جسیکا چستین برای خدمتکاران، ملیسا مک‌کارتی برای ساق‌دوش‌ها، جنت مک‌تی‌یر برای آلبرت نابز و اکتاویا اسپنسر برای خدمتکاران

بهترین کارتون بلند: گربه چکمه‌پوش، گربه‌ای در پاریس، پاندای کنگ‌فوکار ۲، رنگو، و چیکو و ریتا

بهترین فیلم‌برداری: آرتیست، دختری با خالکوبی اژدها، هوگو، درخت زندگی و اسب جنگ
XS
SM
MD
LG