لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۰۰

مهدی کروبی و عبدالکريم سروش در میان ۱۰۰ اندیشمند برتر فارین پالیسی


آخرین شماره سال ۲۰۱۰ مجله فارین پالیسی
مجله فارین پالیسی، در فهرست ۱۰۰ نفره امسال خود، از مهدی کروبی و عبدالکريم سروش، به عنوان اندیشمند برتر جهان نام برده است.

اين نشريه آمريکايی که هر سال در شماره ويژه‌ای فهرستی از ۱۰۰ متفکر برتر دنيا را منتشر می‌کند، امسال اين دو چهره شناخته شده ايرانی را در فهرستش قرار داده است.

عبدالکريم سروش، استاد دانشگاه و روشنفکر دينی، رتبه چهلم و مهدی کروبی دبيرکل حزب اعتماد ملی و از رهبران مخالف دولت ايران رتبه چهل و يکم اين فهرست را به خود اختصاص داده‌اند.

فارين پاليسی دليل انتخاب عبدالکريم سروش را «زدن ميخی بر قلب تاريک حکومت دينی ايران» عنوان کرده و «زنده نگه داشتن روح جنبش سبز» را دلیل انتخاب مهدی کروبی ذکر کرده است.

اين دوماهنامه در ادامه شرحی از اقدامات هر دو نفر نوشته و به سوابق آنها هم اشاره کرده است.

اين نشريه درباره آقای سروش می‌نویسد: «يک دهه پيش عبدالکريم سروش در يک سخنرانی در لندن پيش بينی کرد که از ميان گفتمان سرخ چپ‌ها و گفتمان سياه استبداد در ايران، گفتمان سبزی رشد خواهد کرد که دربرگيرنده دموکراسی و پلوراليسم است. اين پيش‌بينی حتی با مشابهت دقيق در نامش يک دهه بعد به وقوع پيوست.»

فارين پاليسی در ادامه نوشته است که به نظر سروش پايان راهپيمايی‌ها نشانه مرگ جنبش سبز نيست بلکه ديدگاه‌های اصلاح‌طلبانه کاملا در بطن اعتقادات عمومی جامعه نفوذ کرده است.

اين نشريه مهدی کروبی را هم يک نماد منحصر به فرد در ميان رهبران مخالف دولت ايران توصيف کرده که باوجود سرکوب شديد با شجاعت به بيان انتقادهايش ادامه می‌دهد.

فارين پاليسی با اشاره به اقدامات مهدی کروبی در اعتراض به بدرفتاری با زندانیان، می‌نويسد: «او همچنان انتقادهای شديدش را در زمينه نحوه مديريت دولت و نيز نفوذ رو به رشد سپاه پاسداران در اداره کشور بيان می‌کند و همين شجاعت، او را با خطرات زيادی مواجه کرده است. از جمله حمله‌های مداوم به منزلش و تهديدهای مداوم مقامات قضايی در محاکمه او.»

در فهرست امسال ۱۰۰ متفکر برتر دنيای فارين پاليسی، نام چهره‌هايی چون بيل گيتس (مدير شرکت مايکرو سافت)، باراک اوباما، استيو جابز (مدير شرکت اپل)،هيلاری کلينتون، فريد زکريا، بن برنانکی، آنگلا مرکل و بيل کلينتون به چشم می خورد. سال گذشته زهرا رهنورد در رتبه سوم اين فهرست قرار گرفته بود.

دیدن نظرات (۲۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG