لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۵۴
انتخابات پارلمانی الجزایر برای برگزیدن پارلمان جدیدی که مسئولان این کشور می‌گویند دموکراسی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد، پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه برگزار شد.

با وجود این، شمار شرکت‌کنندگان در رای‌گیری تا ساعات بعد از ظهر، بسیار پایین گزارش شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، دحو ولد قابلیه وزیر کشور الجزایر گفته است که تا ساعات بعد از ظهر، حدود ۱۵ درصد از واجدان شرایط، رای خود را به صندوق‌ها انداختند. حدود ۲۲ میلیون نفر در الجزایر، واجد شرایط رای دادن هستند.

انقلاب‌ها در شماری از کشورهای عربی، دولت الجزایر را برای اجرای اصلاحات تحت فشار قرار داد. بسیاری از مردم الجزایر خواستار ایجاد تغییر در نظامی هستند که از زمان استقلال کشور از حاکمیت فرانسه، همچنان برقرار است.

مقام‌های الجزایری در مقابل وعده اصلاحات گام به گام برای دستیابی به دموکراسی داده‌اند.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که این انتخابات، شفاف‌ترین و سالم‌ترین انتخابات از ۲۰ سال گذشته تاکنون باشد. اما برخی می‌گویند که عیب و نقص‌هایی در نحوه برگزاری انتخابات وجود دارد.

انتظار می‌رود همچون مصر و تونس که اسلامگرایان، بیشترین شمار کرسی‌های پارلمان جدید را به خود اختصاص دهند.

بسیاری از الجزایری‌ها در واقعی بودن وعده‌های اصلاحات تشکیک می‌کنند. آنها این انتخابات را رقابت میان نیروهای حاضر در قدرت می‌بینند که در آن شماری از احزاب سیاسی بر سر کرسی‌های پارلمان می‌جنگند و اهمیت بیشتری برای آن قائل نیستند.

کیرم شیبا شهروند الجزایری در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: «چه فایده دارد؟ پارلمان هیچ قدرتی ندارد و عموم نامزد‌ها هم توانایی ایجاد تغییر را ندارند.»

در مقابل برخی از الجزایری‌ها معتقدند که انتخابات فرصتی است که نباید آن را از دست داد. حکیمه باهی دانشجوی الجزایری پس از انداختن رای خود به صندوق گفت: «رای دادم چون کشور ما نیازمند تغییر است. باید به احزاب سیاسی فرصت بهبود اوضاع را بدهیم.»

خبرگزاری‌ها به نقل از کار‌شناسان پیش‌بینی کرده بودند که حد اکثر ۳۵ درصد از واجدان شرایط در انتخابات شرکت کنند. پایین بودن نسبت مشارکت می‌تواند مشروعیت انتخابات را زیر سوال ببرد.

ائتلاف سبز، بزرگ‌ترین ائتلاف اسلامگرا در الجزایر است که ارتباطات نزدیکی به دولت دارد. شماری از رهبران این ائتلاف وزیر هستند و احتمال می‌رود که پس از انتخابات، عبد العزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایری، یکی از آنها را به نخست وزیری برگزیند.
XS
SM
MD
LG