لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۵۷

برای نخستين بار یک بشکه نفت، ۱۰۰ دلار معامله شد


برخی قیمت یکصد دلاری را اغراق خریداران می دانند.

قيمت نفت در يک رکورد بی سابقه به قیمت بشکه ای صد دلار معامله شد که کارشناسان علت آن را هرج و مرج در اصلی ترين صادر کننده نفت در آفريقا یعنی نیجریه، کاهش ارزش دلار آمريکا و افزایش تقاضا در بازار جهانی ازریابی کرده اند.


به گزارش بنگاه خبررسانی داو جونز، دست کم در یک معامله، يک شرکت، نفت را به قيمت بشکه ای صد دلار معامله کرده، که البته برای قراردادی کوچک و به تعداد هزار بشکه بوده است.


در يک مرکز تجاری در سنگاپور، نفت معامله شده برای ارسال در فوريه به مبلغ هر بشکه ۹۹ دلار و ۲۸ سنت معامله شد و روز چهارشنبه به رکورد ۹۹ دلار و ۶۲ سنت رسيد.


ويکتور شوم، يک تحليل گر مسائل انرژی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ما همين الان بسيار نزديک به قيمت بشکه ای صد دلار هستيم.»


وی اضافه کرد: «اگر گزارش ها نشان دهند که سهام آمريکا در حال سقوط است، و به ويژه اگر اين سقوط بيش از حد انتظار باشد، همراه با بالا رفتن خطرات منطقه ای و سقوط ارزش دلار، می تواند قيمت نفت را به بالاتر از صد دلار برساند.»


درخواست بيشتر نفت و بنزین در کشورهای پرجمعيتی چون چين و هند باعث افزايش قيمت نفت در طول سال گذشته بوده، و تنش های رخ داده در کشورهايی چون نيجريه و ايران سرمايه گذاران را نگران کرده و محتکران را برای بالا بردن قيمت نفت تحريک کرده است.


هرج و مرج در نيجريه، آخرين موردی بود که باعث شد قيمت نفت به صد دلار برسد. گروه های مسلح روز سه شنبه به بندرهاکورت که مرکز صنعت نفت اين کشور محسوب می شود، حمله کردند و دو مرکز پليس و يک هتل را مورد هدف قرار دادند.


درخواست بيشتر نفت و بنزین در کشورهای پرجمعيتی چون چين و هند باعث افزايش قيمت نفت در طول سال گذشته بوده، و تنش های رخ داده در کشورهايی چون نيجريه و ايران سرمايه گذاران را نگران کرده و محتکران را برای بالا بردن قيمت نفت تحريک کرده است.

قيمت نفت طی ماه های اخير به خاطر دیگر حوادث جهانی از جمله حمله ترکيه به خاک عراق برای سرکوب شورشيان کرد، به صد دلار نزديک شده بود.


آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد که از ذخيره ملی نفت برای کاستن از بهای آن در بازارهای جهانی استفاده نخواهد نکرد.


يک مقام مسئول در کاخ سفيد گفت: «رييس جمهوری از ذخيره استراتژيک نفت برای کاستن بهای آن استفاده نخواهد کرد، مگر آن که يک ضرورت فوری واقعی احساس شود.»


با اين حال برخی قيمت صد دلاری برای هر بشکه نفت را «اغراق خريداران» می دانند.


اما به عقيده ويکتور شوم، قيمت نفت از يکصد دلار تجاوز خواهد کرد، ولی کمی بعد به پائين تر از صد دلار خواهد رسيد، چرا که به طور معمول تقاضا برای نفت در بهار کمتر می شود.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG