لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۸
ولادمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، روز جمعه گفته است، غرب زیر پوشش تلاش برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای تغییر رژیم در ایران را دنبال می‌کند.

آقای پوتین روز جمعه اظهار داشت، غرب زیر پوشش تلاش برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای و پیوستن احتمالی ایران به گروه کشور‌های دارنده بمب اتم، در حقیقت هدف دیگری را که تغییر رژیم در ایران است، دنبال ‌می‌کند.

او همچنین گفته است موضع روسیه کاملا متفاوت با آن چیزی است که دیگران تلاش می‌کنند به روسیه بعنوان راه حل اصلی مشکل موجود با ایران نشان دهند.

وی در عین حال تاکید کرده است که روسیه در مواردی با دیگر کشورها هم نظر است و این موضع مشترک عدم دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای است.

نخست وزیر روسیه با رد نظر یکی از تحلیلگران آن کشور در مورد چگونگی برخورد با مسئله ایران هم گفته است موضع مستقل روسیه علی رغم فشارهای خارجی با اتمام کار نیروگاه بوشهر نشان داده شد.

وی تاکید کرده است که روسیه بطور مستقل ولی نه در حالتی متجاوزانه و پرخاشگرانه با مسئله ایران برخورد خواهد کرد.

پیش از این ولادمیر اورلوف، رئیس مرکز تحقیقات سیاسی روسیه از آن کشور انتقاد کرده و گفته بود روسیه به اندازه کافی در برخورد با مسئله ایران بصورت مستقل عمل نمی‌کند.

ولادمیر پوتین، نخست وزیر روسیه در سخنان روز جمعه خود بار دیگر تاکید کرد که مسکو در همکاری با شرکایش در جامعه بین المللی عمل خواهد کرد.

روسیه تاکنون با تحریم‌های یکجانبه آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشور‌های غربی علیه ایران مخالفت کرده ولی به تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران رای مثبت داده و آنها را اجرا کرده است.

همکاری‌های نظامی بین دو کشور نیز در سال‌های اخیر کاهش یافته و روسیه از تحویل دادن سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ به ایران خودداری کرده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG