لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۵
رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند فردی که به گفته مقام‌های دولت آمریکا قرار بود با استفاده از مواد منفجره دست‌ساز و جاسازی شده در لباس زیر توطئه بمب‌گذاری در خطوط هوایی آمریکا را اجرا کند از قرار معلوم یک مامور نفوذی بوده که با دستگاه‌های امنیتی عربستان سعودی و سیا همکاری می‌کرده است.

به نوشته روزنامه گاردین بر ملا شدن این نکته تازه‌ترین فصل از ماجرای عجیب و برای خنثی نمودن توطئه‌های تشکیلات القاعده در یمن و عربستان بوده است.

مقام‌های کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کردند که دستگاه‌های امنیتی در خاورمیانه طی ده روز گذشته یک بمب دست ساز جاسازی شده در لباس زیر را کشف و توطئه بمبگذاری را خنثی کرده‌اند.

این خبر با موضوع حملات روز یکشنبه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به اتومبیل حامل نفرات القاعده در یمن نیز مرتبط بوده که طی آن «فهد محمد أحمد القصو» یکی از فرماندهان منطقه‌ای القاعده کشته شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات آمریکایی و یمنی گزارش داد که این فرد خبرچین با دستگاه‌های امنیتی عربستان سعودی و سیا همکاری می‌کرده است.

روزنامه «لس آنجلس تایمز» که اولین بار احتمال استفاده از روش موسوم به «عملیات نیش» و یا به کار گرفتن افراد نفوذی برای تحریک دشمن را مطرح کرد، گزارش می‌دهد که طرح بمبگذاری در عین حال اطلاعات لازم برای عملیات شکار «القصو» یکی از فرماندهان محلی القاعده را فراهم کرده است.

پلیس فدرال آمریکا و کار‌شناسان امنیتی می‌گویند که این وسیله انفجاری با موردی که قرار بود در بمبگذاری نافرجام سال ۲۰۰۹ در پرواز آمستردام – دیترویت به کار برده شود شباهت فراوانی دارد ولی به نظر می‌رسد که پیچیده‌تر از آن مورد باشد. به گفته کار‌شناسان روش تهیه این بمب دست ساز و مواد اولیه آن نشان می‌دهد که توسط شاخه عربستان و یمن شبکه القاعده ساخته شده است.
XS
SM
MD
LG