لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۶
سفیر روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ، روز جمعه گفته است، مسکو هرگونه مداخله نظامی در ایران را به منزله تهدیدی علیه امنیت ملی خود تلقی می‌کند.

دمیتری روگوزین، سفیر روسیه در ناتو در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت: «ایران همسایه ماست؛ و اگر ایران به هر شکلی درگیر اقدام نظامی شود، تهدیدی مستقیم علیه امنیت ما خواهد بود.»

این سخنان در حالی است که به تازگی نیکولا پاتروشف، رئیس شورای امنیت روسیه، ابراز نگرانی کرد که اسرائیل، سرانجام ایالات متحده را به جنگ با ایران بکشاند.

رئیس شورای امنیت روسیه و از چهره‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین گفت: «این احتمال وجود دارد که این مناقشه به یک درگیری نظامی بینجامد؛ درگیری‌ای که اسرائیل آمریکایی‌ها را به سوی آن سوق می‌دهد.»

دمیتری روگوزین، سفیر روسیه در بخش دیگری از کنفرانس خبری خود با اشاره به مناقشه هسته‌ای ایران گفت: «ما به طور قطع در منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی ذی‌نفع هستیم؛ اما در عین حال هر کشوری و از جمله ایران از این حق برخوردار است که هرچیزی که آسایش خاطرش را تامین می‌کند، داشته باشد.»

دمیتری روگوزین، سفیر روسیه که در ماه دسامبر به معاونت ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه منصوب شد، قرار است به مسکو بازگردد و ناظر امور نظامی این کشور باشد.

روز جمعه گنادی گاتیلوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نیز نسبت به هرگونه تحریم یکجانبه و حمله احتمالی به ایران هشدار داد و گفت: «تحریم‌های یکجانبه غربی‌ها که فراتر از تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل است، بر مردم و اقتصاد ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت. این اقدامات تلاش‌های بین‌المللی برای حل‌وفصل برنامه اتمی ایران را خدشه‌دار خواهد کرد. همه این اقدامات فراتر از محدوده‌‌ قطعنامه‌های سازمان ملل است و دخلی به گسترش سلاح اتمی ندارد.»

معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «تحریم‌های اضافی علیه ایران و همچنین حمله احتمالی به ایران، بدون تردید در جامعه جهانی به تغییر رژیم در تهران تعبیر خواهد شد.»

اظهارات مقام‌های عالی‌رتبه روسیه در حالی است که حلقه تحریم‌های ایران روز به روز تنگ‌تر می‌شود و در روزهای اخیر اظهارات تهدید‌آمیزی میان تهران و واشینگتن رد و بدل شده است.

ترور یکی دیگر از دانشمندان هسته‌ای ایران، نیز یکی از آخرین تحولات مناقشه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر بوده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG