لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۰۹

صادق لاریجانی: پیوستن ایران به اعلامیه جهانی حقوق بشر اشتباه بود


صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، با انتقاد از گزارش احمد شهید، پیوستن ایران به اعلامیه جهانی حقوق بشر را یک «اشتباه» خواند.

به گزارش ایسنا رئیس قوه قضاییه که در همایش «حقوق بشر، اسلام و غرب» شرکت کرده بود، همچنین با انتقاد از گزارش احمد شهید از وضع حقوق بشر در ایران، این گزارش را دروغ دانست.

صادق لاریجانی حقوق بشر را ابزار دنیای غرب برای فشار بر دیگر کشورها دانست و گفت: «دنیای غرب با مباحثی که درباره حقوق بشر مطرح می‌کند به صورت خفی در حال تحمیل معیار‌ها و نرم‌هایی به ما است و این اولین برخورد ما با دنیای غرب است.»

رئیس قوه قضاییه با مطرح کردن قرائتی از اسلام حاکمان کنونی جمهوری اسلامی، آن را ناسازگار با مفاهیم پذیرفته شده حقوق بشر در سطح بین المللی عنوان کرد.

صادق لاریجانی در بخشی از سخنرانی خود تصریح کرد: « همه این موارد نشان می‌دهد که عده‌ای اعلامیه‌ای را نوشته‌اند که اساس آن لیبرال دموکراتیک است و ما یا بی‌توجه به آن ملحق شدیم و یا پیوست‌های آنرا پذیرفتیم که البته باید توجه داشته باشیم که آیا این موارد، نگاه درستی است یا خیر؟»

صادق لاریجانی تصریح کرد: «متاسفانه ما هم یا بی‌توجه و یا به اشتباه به برخی از این پیش‌پیوست‌ها ملحق شدیم و آنها را پذیرفتیم.»

ایران در سال ۱۹۴۸ در مجمع عمومی سازمان ملل به اعلامیه جهانی حقوق بشر رای موافق داد.

صادق لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود، گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل از وضع حقوق بشر در ایران را «مملو از دروغ» دانست.

در گزارش احمد شهید، از جمله نسبت به رفتار با فعالان جامعه مدنی، فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران، فعالان دانشجویی، هنرمندان، وکلا و فعالان محیط زیست، «استفاده از مبالغ غیرمعقول وثیقه، فقدان استقلال قضات» و پایمال شدن حقوق زنان در قانون جمهوری اسلامی، افزایش چشم‌گیر در تعداد اعدام‌های ثبت‌شده، تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی و احکام «دلبخواهی و مستبدانه» زندان برای روزنامه‌نگاران ابراز نگرانی شده است.

صادق لاریجانی همچنین به مواردی چون زندان گوانتانامو و ابوغریب اشاره کرد و آن را دلیلی بر «نیرنگ و خدعه» غرب دانست.
XS
SM
MD
LG