لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۸

وزیر بهداشت: در صورت وقوع زمین‌لرزه در تهران، بیمارستان‌ها زودتر خراب می‌شوند


مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت می‌‌گوید در صورت وقوع زمین‌لرزه در تهران، بیمارستان‌ها جزء نخستین ساختمان‌هایی هستند که فرو می‌ریزند.

وزیر بهداشت روز جمعه، در مراسم افتتاح بخش‌های جدید بیمارستان امام گفت: «درصورت وقوع زلزله در تهران، بافت فرسوده بیمارستان‌ها اولین مکانی است که متلاشی می‌شود و به این ترتیب گروه‌های خدمت‌رسان در بیمارستان‌ها نمی‌توانند خدمت ارایه دهند.»

مرضیه وحید دستجردی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد بیمارستان‌های تهران فرسوده هستند، اظهار داشت: «بیمارستان امام حدود ۸۰ سال، بیمارستان سینا حدود ۱۳۰ سال و بیمارستان شهید اکبرآبادی حدود ۹۸ سال قدمت دارند.»

وزیر بهداشت با اشاره به جمعیت ۱۴ میلیونی تهران اظهار داشت که در سال‌های اخیر شمار کمی بیمارستان در تهران ساخته شده که کفاف این جمعیت را نمی‌دهد.

کافی نبودن زیرساخت‌های درمانی که وزیر بهداشت از آن سخن گفته، تنها یکی از رشته معضلاتی است که تهران در صورت وقوع زمین به آن روبرو است.

زمین‌لرزه دماوند – شمیران در سال ۱۲۰۹ خورشیدی به بزرگی ۷.۱ ریشتر آخرین زمین‌لرزه بزرگی بود که تهران را درنوردید.

زمین‌لرزه بویین زهرا در سال ۱۳۴۱ به بزرگی ۷.۲ ریشتر نیز در نزدیکی تهران به وقوع پیوست.

در شهر منجیل در ۲۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران نیز در سال ۱۳۶۹ زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۴ ریشتر روی داد که جان نزدیک به ۱۵ هزار نفر را گرفت.

آنچنانکه رسانه‌های ایران گزارش کردند برپایه تحقیقی که آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)، در سال ۱۳۷۸ انجام داده، میزان خسارات و تلفات در مناطق تهران برآورد شده است.

در این پژوهش که با توجه به گسل‌های تهران تهیه شده، به احتمال فعال شدن گسل‌های «مشا»، «شمال تهران» و «گسل جنوب تهران» اشاره رفته است.

برپایه برآورد این موسسه، در صورت بروز زمین لرزه در گسل ری، ۵۵ درصد ساختمان‌ها آسیب خواهند دید و شمار تلفات تا ۴۰۰ هزار نفر پیش‌بینی شده است.

برپایه این پژوهش، درصورت وقوع زمین‌لرزه در گسل ری، بیشترین آسیب را منطقه ۱۵ تهران خواهد دید.

همین پژوهش می‌گوید، اگر زمین‌لرزه در گسل شمال تهران به وقوع بپیوندد نزدیک به ۳۶ درصد از ساختمان‌ها آسیب خواهند دید.

برپایه اعلام موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، در بهمن ماه ۱۳۹۰ بیش از ۷۸۰ زمین لرزه با بزرگی بیش از ۱ ریشتر در کشور و نواحی مرزی ثبت شده است. از این تعداد ۱۰ زمین‌لرزه بیش از ۴ ریشتر بوده‌اند که بزرگترین آنها در نزدیکی خورموج با بزرگی ۴.۸ در استان بوشهر رخ داده است.
XS
SM
MD
LG