لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۱۳

محکومیت مدیر شبکه تونسی به دلیل پخش فیلم پرسپولیس


نبیل القروی مدیر شبکه تلویزیونی نسمه
دادگاهی در تونس پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، نبیل القروی مدیر شبکه تلویزیونی نسمه را به دلیل پخش فیلم کارتونی پرسپولیس، به پرداخت چریمه ۱۵۵۰ دلار محکوم کرد.

القروی به «ایجاد اغتشاش در نظم عمومی» و «اهانت به ارزش‌های مقدس» از راه پخش فیلم کارتونی پرسپولیس متهم شده است.

داستان این فیلم فرانسوی-آمریکایی که موفق به دریافت تندیس جشنواره بین‌المللی کن در سال ۲۰۰۷ شده است، بر محور دختری می‌چرخد که در ایران بزرگ شده است. این فیلم حاوی صحنه‌ای است که «خدا» را به تصویر کشیده است.

پرداخت غرامت بسیار سبک‌تر از حکمی است که اسلامگرایان تونس خواستار صدور آن علیه القوری هستند. آنها خواستار زندانی شدن او هستند. بر پایه لایحه اتهامی، ممکن بود القروی به ۳ سال زندان محکوم شود.

القروی به شدت به محکومیت خود در دادگاه تونسی اعتراض کرد و آن را ضربه‌ای به آزادی بیان دانست. او در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: «امروز روز غم‌انگیزی است، نه تنها برای من بلکه برای آزادی رسانه‌ها در کشور. انتظار داشتم بتوانیم پیامی روشن به جهان بدهیم و بگوییم که تونس آزادی را تضمین می‌کند. فکر نمی‌کردم شبکه محکوم شود.»

او افزود: «این حکم محکومیت آزادی بیان و نوآوری است که صادر شده است، آن هم در روزی که باید در آن آزادی روزنامه‌نگاری را جشن بگیریم.» او تاکید کرد که به حکم صادره اعتراض خواهد کرد.

انقلاب سال گذشته تونس، نخستین انقلاب در منطقه بود که جرقه اعتراض‌ها در کشورهای عربی را زد.

در نخستین واکنش، ایالات متحده آمریکا نسبت به صدور حکم علیه مدیر شبکه تلویزیونی نسمه ابراز ناخرسندی کرد.

گوردون گرای سفیر آمریکا در تونس در این باره گفت: «این حکم در خصوص آینده تساهل و تسامح و آزادی بیان در تونس جدید، نگرانی‌هایی به وجود می‌آورد. آقای القوری حق درخواست تجدید نظر به حکم را دارد و امیداوریم که این پرونده به گونه‌ای حل و فصل شود که آزادی بیان تضمین شود. این یک حق اصلی است که نونسی‌ها در زمان حکومت زین‌العابدین بن علی از آن محروم بودند.»

گرای در بیانیه خود افزود: «من از حکم صادره، احساس نگرانی و نا‌امیدی می‌کنم. پیش از آنکه تلویزیون نسمه فیلم کارتونی پرسپولیس را پخش کند، اجازه پخش آن از سوی دولت تونس صادر شده بود.»

اسلامگرایان تندرو در تونس که پس از سرنگونی نظام بن علی، آزادی ابراز عقاید و اندیشه‌های خود را یافتند، اکنون سعی می‌کنند دین را به یکی از تاثیرگذارترن عوامل تعیین کننده در جامعه تبدیل کنند.

اسلامگرایان تونس می‌گویند که پخش فیلم کارتونی پرسپولیس به عقاید مسلمانان اهانت کرده است. برخی از سلفی‌ها هم گفتند که مدیر شبکه تلویزیونی نسمه، باید اعدام شود.
XS
SM
MD
LG