لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۴۸

لس‌‌آنجلس‌ تایمز: آمریکا از طرح تحریم بانک مرکزی ایران عقب‌ نشست


روزنامه لس‌‌آنجلس تایمز گزارش داده است، با وجود تهدیدهای هفته‌های اخیر در مورد تحریم بانک مرکزی ایران، مقامات دولت آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که اعمال چنین تحریم‌هایی بازار نفت را دستخوش اختلال کرده و درنتیجه به اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهانی لطمه خواهد زد.

روزنامه لس‌آنجلس تایمز می‌نویسد که پس از چند هفته تهدید سیاستمداران آمریکایی به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران به خاطر «نقش» ایران در توطئه ترور سفیر عربستان، اکنون به نظر می‌رسد که آمریکا تحریم بانک مرکزی ایران را کنار گذاشته است.

به نوشته این روزنامه با وجودیکه مقامات دولت آمریکا گفته‌اند ایران باید در مورد این توطئه پاسخگو بوده و مورد مجازات قرار بگیرد ولی موضوع تحریم بانک مرکزی ایران به خاطر پیامدهای منفی آن در بازار نفت و تاثیرش بر اقتصاد جهانی کنار گذاشته شده است.

لس‌آنجلس تایمز می‌افزاید این تغییر در موضع سیاستمداران آمریکایی به خوبی نشان می‌دهد که در شرایط نابسامان اقتصاد جهانی آنها تا چه حد ناگزیرند اقدامات خود را علیه ایران با در نظر گرفتن پیامدهای اقتصادی آن تنظیم کنند.

به نوشته این روزنامه‌ علاوه بر این به نظر می‌رسد که مقاومت و مخالفت سایر دولت‌ها با تحریم بانک مرکزی ایران عامل مهمی در تغییر موضع آمریکا بوده است.

روزنامه لس‌آنجلس تایمز در عین حال یادآوری می‌کند که نرمش دولت آمریکا در این زمینه باعث شده که سایر کشور‌ها نیز از اتخاذ مجازات‌های شدید علیه ایران پرهیز کنند. یک دیپلمات غیر آمریکایی می‌گوید: «در شرایطی که خود آمریکا حاضر نیست اقدامات سختگیرانه‌تری را به اجرا بگذارد چرا ما باید با ایران سرشاخ شویم.»

برپایه این گزارش مقام‌های مریکایی می‌گویند اکنون به جای تمرکز روی تحریم بانک مرکزی ایران سعی خواهند کرد کشورهایی را که با ایران روابط تجاری گسترده‌ای دارند، مثل امارات متحده عربی، کره جنوبی و ژاپن را تشویق کنند که تحریم‌های آمریکا در مورد ایران را پذیرفته و به اجرا بگذارند.

روزنامه لس‌آنجلس تایمز می‌نویسد که بحث اعمال تحریم‌های شدید‌تر علیه ایران از چند هفته پیش و پیش کشیده شدن «توطئه» مربوط به ترور سفیر عربستان توسط عوامل وابسته به سپاه قدس مطرح شد. اما در شرایط فعلی و همزمان با افزایش نگرانی‌های جامعه بین‌المللی در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران صرفنظر کردن آمریکا از تحریم بانک مرکزی ایران ممکن است به فضای نگرانی‌های موجود دامن بزند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته آینده قرار است گزارش جدید خود را از تازه‌ترین جزییات مربوط به برنامه‌های هسته‌ای ایران منتشر کند که قاعدتا مبنای تحلیل و موضوع‌گیری‌های تازه در قبال ایران خواهد بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG