لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۰۵

محمد مرسی در مصر به ۲۰ سال زندان محکوم شد


دادگاه مصر محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده این کشور، را در ارتباط با کشتار معترضان در سال ۲۰۱۲ به ۲۰ سال زندان محکوم کرد. این نخستین حکمی است که علیه آقای مرسی پس از کودتایی که به سرنگونی او انجامید، صادر می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه، اول اردیبهشت، گزارش داد که حکم محمد مرسی در حالی صادر شد که او و دیگر متهمان پرونده که اغلب آنها از رهبران اخوان المسلمین هستند داخل قفسی شیشه‌ای در دادگاه موقتی درون آکادمی ملی پلیس مصر ایستاده بودند.

این پرونده ناظر به خشونت‌هایی است که دسامبر سال ۲۰۱۲ در مجاورت کاخ ریاست جمهوری مصر رخ داد.

در این رخداد هواداران محمد مرسی به تجمع مخالفان رئیس جمهور وقت هجوم بردند که در نهایت این درگیری به مرگ دست‌کم ۱۰ نفر منجر شد.

اما احمد یوسف، قاضی این پرونده، با رد اتهام قتل به آقای مرسی، اتهام او را «توسل به زور» و بازداشت غیرقانونی معترضان عنوان کرده است.

این گزارش می‌گوید که همراه با محمد مرسی، ۱۲ تن از رهبران اخوان‌المسلمین مصر و اسلام‌گرایان از جمله محمد البلتاجی و عصام العریان را به ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.

محمد مرسی در عین حال با اتهامات و دادگاه‌های دیگری نیز مواجه است، از جمله جاسوسی برای کشورهای خارجی.

در همین زمینه عماد الشراوی، دادستان مصر، گفته است که او در یک سالی که رئیس جمهور مصر بوده اسناد محرمانه‌ای را به سرویس‌های اطلاعاتی خارجی از جمله ایران داده است.

وی همچنین خواستار صدور حکم اعدام برای محمد مرسی شده است.

دادگاه مصر به تازگی برای محمد بدیع، رهبر اخوان‌المسلمین، و ۱۳ عضو ارشد دیگر این گروه سیاسی نیز حکم اعدام صادر کرد.

XS
SM
MD
LG