لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۹

مصرف برق در ایران با افزایش دمای هوا به رکورد بی‌سابقه‌ای رسید


شرکت تولید و توزیع نیروی برق ایران، توانیر، نسبت به سیر صعودی مصرف برق در سراسر کشور هشدار داد و اعلام کرد که مصرف برق رکورد زده است.

اطلاعیه این سازمان در خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، بازتاب پیدا کرده است که می‌گوید مصرف برق در روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه به رکورد ۵۵۴۰۰ مگاوات رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد رشد نشان می‌دهد.

این اطلاعیه دلیل افزایش بی‌سابقه مصرف برق را «بالا رفتن مستمر دما و پایداری هوای گرم در همه بخش‌های کشور» عنوان کرده و سپس به منظور جلوگیری از قطع برق و خاموشی، راهکارهایی پیشنهاد داده است از جمله خاموش کردن لامپ‌های اضافی و استفاده از روشنایی طبیعی در روز، و عدم استفاده از لوازم پرمصرف برقی مانند اتو، جاروبرقی و ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی.

گرمای هوا در روز چهارشنبه باعث شده که ادارات دولتی در برخی از شهرهای شمالی مانند آمل و بابل زودتر از موعد مقرر تعطیل شوند. ساعات کار ادارات و نهادهای دولتی در استان جنوبی خوزستان نیز به دلیل مشابه تغییر یافته است.

شهر اهواز، مرکز خوزستان، پنج روز قبل از آن با دمای ۵۳ درجه سانیگراد گرم‌ترین شهر جهان نامیده شد.

خبرگزاری میزان به نقل از مدیریت بحران استانداری خوزستان گزارش داده که با توجه به پیش‌بینی وقوع دمای بالا در هفته آینده، به درخواست شرکت برق زمان اتمام کار کلیه ادارات، بانک‌ها و دستگاه‌های استان به‌جز مراکز خدماتی، عملیاتی و درمانی در روزهای شنبه و یکشنبه تا ساعت یک بعدازظهر است.

در این حال کانال تلگرامی روزنامه ایران اظهارات مدیرعامل توانیر درباره رکورد مصرف برق را منتشر کرده است.

آرش کردی گفته است: «پیک مصرف برق کشور امروز یک رکورد بی‌سابقه را در تاریخ صنعت برق شکست و به رقم هشداردهنده ۵۵ هزار مگاوات رسید. شرایط کنونی برای صنعت، یک شرایط ریسک‌پذیر است و امیدواریم مردم عزیز با همکاری خود با این صنعت مانع از افزایش بیشتر پیک و ایجاد محدودیت‌های اجباری از سوی وزارت نیرو برای خاموشی شوند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG