لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۶:۰۵

بررسی دوباره پرونده تمام بورسیه‌های دولت احمدی‌نژاد در دانشگاه علامه


حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
به دنبال انتشار گزارش‌هایی از بورسیه شدن «بدون آزمون سه هزار دانشجوی دکترا» در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد که این دانشگاه پرونده همه دانشجویان دکترای خود را که از دولت قبل بورسیه گرفته‌اند بار دیگر بررسی می‌کند.

در همین حال یک نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مسئولان کنونی وزارت علوم به خاطر رسانه‌ای کردن ماجرای «بورسیه‌های غیرقانونی» گفت که مجلس به وزیر علوم تذکر داده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز شنبه، ۱۷ خرداد، گفت‌وگویی با حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، منتشر کرده است که بیان می‌کند از میان سه هزار دانشجویی که «بدون انجام آزمون» از دولت پیشین بورسیه دکترا گرفته‌اند، ۲۷۰ نفر آنها در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

به گفته آقای سلیمی، بررسی مجدد پرونده این دانشجویان نشان می‌دهد که «بسیاری از آنها حتی حداقل معدل لازم برای بورسیه را نداشتند» و دانشگاه علامه طباطبایی قرار است نتیجه این بررسی‌ها را به وزارت علوم اعلام کند.

وی در نهایت تاکید می‌کند که این دانشجویان تا زمانی که وزارت علوم ادامه تحصیل آنها را غیرقانونی اعلام نکرده دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی هستند و تنها سازمان امور دانشجویان است که می‌تواند بورسیه آنان را لغو کند.

بر اساس گزارش وزارت علوم، بیشترین تعداد دانشجویانی که بورسیه غیرقانونی دریافت کرده‌اند از میان همه دانشگاه‌های ایران در دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل می‌کنند.

ریاست این دانشگاه در دولت محمود احمدی‌نژاد بر عهده صدرالدین شریعتی از روحانیون محافظه‌کاری بود که تلاش گسترده‌ای را برای تفکیک جنسیتی کلاس‌ها و اخراج و بازنشستگی استادان منتقد دولت وقت انجام داد.

«تذکر مجلس به وزیر علوم»

اما در حالی که ماجرای «بورسیه‌های غیرقانونی» بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای داشته است، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت که مجلس به‌ خاطر رسانه‌‌ای شدن این ماجرا به رضا فرجی‌ دانا، وزیر علوم، تذکر داده است.

قاسم جعفری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، روز شنبه، ۱۷ خرداد، به خبرگزاری مهر گفت: «مجلس معتقد است وزارت علوم در این باره جو رسانه‌ای درست کرده که گویا همه این سه هزار نفر برخلاف قانون جذب شده‌اند.»

به گفته او، کمیسیون آموزش تاکید دارد که مراجع قانونی دی‌صلاح باید تخلفات را بررسی کنند، اما در این ماجرا «ابتدا با آبروی افراد بازی شد و پس از آن درباره چگونگی جذب دانشجویان بورسیه تحقیق شد».

آقای جعفری در آخر اعلام کرد که مجلس به وزیر علوم تذکر داده است که «باید از مجاری درست و قانونی موضوع تخلفات در جذب بورسیه را بررسی کند».

اوایل خردادماه مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، اعلام کرد که در دولت محمود احمدی‌نژاد، «سه هزار و دو دانشجو بدون شرکت در آزمون، بورسیه دوره دکترا گرفته‌اند».

وی همچنین از صدها پرونده تخلف دیگر در رابطه با بورسیه دانشجویان سخن گفت که مسئولان پیشین وزارت علوم عامل آن بودند، از جمله آنها ۷۳ دانشجو با معدل کارشناسی زیر ۱۴ و ۷۰ دانشجو با معدل کارشناسی ارشد زیر ۱۶ به دانشگاه‌های خارج از کشور اعزام شده‌اند.

این ادعاها را اما کامران دانشجو، وزیر وقت علوم در دولت محمود احمدی‌نژاد، تکذیب کرده و گفته است که علیه او و دولت محمود احمدی‌نژاد «فضاسازی» می‌کنند.
XS
SM
MD
LG