لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۲۶

لاریجانی درباره اعدام‌های اخیر: غرب باید از ایران تشکر کند


محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، در واکنش به اعتراض مقام سازمان ملل متحد به اعدام ۱۲ زندانی متهم به قاچاق مخدر گفت که غرب باید به جای تقبیح جمهوری اسلامی از این حکومت تشکر کند.

آقای لاریجانی روز پنج‌شنبه، ۱۱ شهریور، در گفت‌وگویی با خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، اظهار داشت: «ما بر اساس قوانینی که داریم، کسانی را که در قاچاق مواد مخدر نقش عمده داشته‌اند و جوانان مملکت را به نابودی کشانده‌اند به اشد مجازات محکوم می‌کنیم که این مجازات ممکن است حبس ابد و یا اعدام باشد.»

وی در ادامه افزود: «باید احمد شهید و کشورهای غربی از ایران متشکر باشند، چون مواد مخدر از افغانستان تولید می‌شود و مقصد نهایی آنها پاریس، برلین، واشینگتن و... است.»

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، اعدام‌های اخیر در ایران را محکوم کرده و آن را مغایر با قوانین بین‌المللی دانسته است.

قوه قضاییه ایران روز ششم شهریور ۱۲ زندانی متهم به قاچاق مواد مخدر را در حالی اعدام کرد که آقای شهید خواستار توقف اجرای حکم اعدام آنان شده بود.

این مقام سازمان ملل با استناد به گفته‌های مسئولان قوه قضاییه ایران تاکید داشت که مجازات اعدام برای متهمان جرایم مربوط به مواد مخدر «ناکارآمد» است و اساسا برای جرایمی که در میثاق‌های بین‌المللی «جرایم جدی» به حساب نمی‌آید نباید چنین مجازاتی را در نظر گرفت.

اما محمدجواد لاریجانی در پاسخ به وی اظهار داشت: «ما در ایران بر اساس مسئولیت خودمان عمل می‌کنیم و آنها به جای این که از ما تقدیر کنند ما را تقبیح می‌کنند.»

پیش از این معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفته بود که اعدام «قاچاقچیان مواد مخدر» در ایران «بازدارنده نبوده» و اثری بر میزان قاچاق و مصرف مواد مخدر در کشور نداشته است.

محمدجواد لاریجانی هم عنوان کرده که نمی‌شود گفت این مجازات‌ها کارآمد نبوده، اما «بحث ما کارآمدی بیشتر است و البته مسائل بین‌المللی آن نیز اهمیت دارد».

ایران پس از چین بالاترین تعداد اعدام‌ها را در جهان دارد. در این حال مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند که اکثریت این اعدام‌ها مربوط به جرایم مواد مخدر است.

XS
SM
MD
LG