لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۰

مصباح‌ یزدی دولت روحانی را به «نوکری آمریکا» متهم کرد


محمد تقی مصباح یزدی

محمد تقی مصباح یزدی، از روحانیون مخالف دولت حسن روحانی، می‌گوید که «دولتمردان» ایران می‌خواهند از طریق «نوکری آمریکا» باعث پیشرفت کشور بشوند.

وبسایت انتخاب روز پنج‌شنبه، ۲۰ اسفند این اظهارات آقای مصباح یزدی را منتشر کرده که اوایل ماه جاری در جمع برخی از اساتید بسیجی بیان شده است.

وی گفته است: «متأسفانه امروزه در میان دولتمردان نه سخن از اسلام و عزت آن، بلکه سخن از رونق اقتصادی و لزوم استفاده از تکنولوژی است، و حتی‌گاه تصریح می‌شود که نباید دغدغه آخرت مردم را داشته باشیم.»

آقای مصباح یزدی سپس اضافه کرد: «آن‌ها عنوان می‌کنند که برای رسیدن به زندگی بهتر باید به کشوری مانند آمریکا تبدیل شویم، اما از آنجا که نمی‌توانیم، باید نوکری آمریکا را کرده تا به پیشرفت دست پیدا کنیم.»

وی در ادامه تاکید کرد: «این عده برای همه مردم نسخه می‌پیچند و برای رسیدن به هدف خود، چنین توجیه می‌کنند که تحریم‌ها مانع پیشرفت است و باید این تحریم‌ها به هر طریقی که شده ولو پذیرش آنچه که آمریکا گفت، برداشته شود.»

حسن روحانی در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خود، آمریکا را «کدخدای ده» خوانده و گفته بود که مذاکرات اتمی با آمریکا ساده‌تر است چرا که «اروپائی‌ها نیز به دنبال آقا اجازه از آمریکا هستند».

رئیس‌جمهوری ایران و اعضای دولت او همچنین بار‌ها از اثرات منفی تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سخن گفته‌اند. از جمله آقای روحانی روز شنبه ۲۴ بهمن، با تأکید بر اینکه ادامه تحریم‌های بانکی غرب باعث برگشتن ایران به «۶۰ سال پیش» می‌شد، گفته بود که «بداندیشانی به بهانه دور زدن تحریم، پول ملت را غارت کردند».

در مقابل او، تعدادی از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی از جمله کاظم صدیقی، امام جمعه تهران، از تحریم‌های غرب علیه ایران با عنوان «نعمت» یاد کرده و از قراردادهای امضا شده بین ایران و کشورهای غربی انتقاد کرده‌اند.

از سویی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه با تاکید بر اینکه «رفت و آمد هیات‌های غربی تاکنون هیچ اثر مثبتی» نداشته است، افزوده بود: «باید در عمل مشخص شود که این رفت و آمد‌ها چه تأثیری دارند وگرنه صرفاً تفاهم بر روی کاغذ فایده‌ای ندارد.»

در همین حال به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۰ اسفند تهران نیز با اشاره به سخنان آقای خامنه‌ای گفت: «برخی از قوانین اقتصاد کشور را متزلزل کرده و در دولت آئین‌نامه‌هایی وجود دارد که جلوی پیشرفت اقتصاد را گرفته که در موضوع اقتصاد مقاومتی باید این موانع برطرف شود.»

«اقتصاد مقاومتی» اصطلاحی است که رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان او برای توصیف اقتصادی بدون وابستگی به کشورهای خارجی استفاده می‌کنند.

آقای مصباح یزدی که از او در رسانه‌های ایران به عنوان «پدر معنوی جبهه پایداری» نام برده می‌شود، پیش از این نیز بار‌ها شدیدا به سیاستهای دولت حسن روحانی حمله کرده است.

وی شامگاه ۲۳ تیرماه ۹۳ با انتقاد از برخی دولتمردان ایران را گفته بود که آنها وظیفه خود را «تنها رفع احتیاجات دنیایی مردم» می‌دانند.

وی در سال‌های گذشته بار‌ها همچنین تلویحا به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، نیز حمله کرده است. از جمله سال گذشته ضمن اشاره تلویحی به آقای هاشمی رفسنجانی گفته بود: «آدمی که پایش لب گور است و به قدری دارد که اگر خودش و هفت پشتش بخورند تمام نمی‌شود، حرف‌هایی نامربوط می‌زند و آبروی خود و اطرافیانش را می‌برد.»

آقای هاشمی رفسنجانی نیز در سالهای گذشته ضمن اشاره تلویحی به آقای مصباح یزدی او را متهم کرده که پیش از انقلاب اسلامی در ایران «مبارزه» با شاه را «حرام» می‌دانسته است.

حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی، نیز روز جمعه بدون ذکر نام کسی گفت که «برخی کسانی که در دوران مبارزه زخم زبان و طعنه می‌زدند امروز کاتولیک‌تر از پاپ شده و جز خودشان کسی را قبول ندارند.»

حسن خمینی نیز پیش از این هم تلویحا آقای مصباح یزدی را متهم کرده بود که تنها پس از پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ طرفدار آیت الله خمینی شده است. با وجود این آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، همواره از آقای مصباح یزدی حمایت کرده است.

وی در آخرین سخنان خود نبودن محمد تقی مصباح یزدی و محمد یزدی در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را یک «خسارت» برای این مجلس توصیف کرده است.

محمدتقی مصباح یزدی و محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، در انتخابات هفتم اسفند نتوانستند از استان تهران به مجلس خبرگان رهبری راه یابند.

XS
SM
MD
LG