لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۳۷

ششمین کارت زرد مجلس به دولت روحانی را وزیر صنعت گرفت


توضیحات محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با رای منفی ۱۱۱ نماینده مجلس مواجه شد

با رای منفی نمایندگان مجلس شورای اسلامی که از توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مستمری بازنشستگان صنعت فولاد قانع نشدند، ششمین وزیر کابینه حسن روحانی کارت زرد گرفت.

محمدرضا نعمت‌زاده روز سه‌شنبه، ۲۴ تیر، برای پاسخ‌گویی به پرسش حسن کامران، نماینده اصفهان، به مجلس شورای اسلامی رفت، اما در برابر ۱۰۴ نماینده مجلس که توضیحات او را قانع‌کننده دانستند، ۱۱۱ نماینده به این توضیحات رای منفی دادند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، توضیحات آقای نعمت‌زاده در مجلس را بازتاب داده که گفته است مسئله مستمری بازنشستگان صنعت فولاد مربوط به وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است نه وزارت صنعت، معدن و تجارت.

به گفته او، دولت پیشین ایران مهر ماه سال ۱۳۹۱ طرح ادغام صندوق‌های بازنشستگی را تصویب کرد که به موجب آن صندوق‌های بازنشستگی به وزارت تعاون الحاق می‌شوند.

آقای نعمت‌زاده اظهار داشت: «بنده مسئول پاسخ به این سوال نیستم و نمی‌دانم چرا سوالی که در ماه هشتم سال ۱۳۹۲ به آن پاسخ دادم مجددا در دستور کار مجلس قرار گرفته است. این سئوال ربطی به من و وزارت صنعت و معدن و تجارت دولت یازدهم ندارد... وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی هم به بنده یاد آور شد که به شما بگویم سوال ربطی به وزیر صنعت ندارد، بلکه وزیر تعاون باید پاسخگوی آن باشد.»

این گزارش همچنین می‌گوید که آقای نعمت‌زاده «مسئولیت وضع ناگوار بازنشستگان صنعت فولاد» را دولت محمود احمدی‌نژاد دانسته و گفته است که دولت کنونی با پرداخت ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صندوق بازنشستگان صنعت فولاد تلاش کرده است که مشکلات این حوزه را رفع کند.

با این حال توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت نتوانست مجلس ایران را که اکثریت آن در اختیار محافظه‌کاران است، قانع کند تا او نیز به فهرست وزرایی بپیوندد که کارت زرد گرفته‌اند.

پیش از این وزیران کشور، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم و اقتصاد از مجلس ایران کارت زرد گرفته بودند.

آیین‌نامه مجلس ایران بیان می‌کند که اگر تعداد کارت‌های زرد هر وزیری به عدد سه برسد، راه برای استیضاح او باز می‌شود.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG