لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۱۵

با دستور روحانی، پرواز هواپیماهای آنتونوف ۷۴ هم ممنوع شد


حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، پرواز هواپیماهای آنتونوف ۷۴ را هم ممنوع کرد، دستوری که به دنبال سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ در هفته گذشته صادر می‌شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز شنبه، ۲۵ مرداد، به نقل از محمدعلی ایلخانی، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های ایران، نوشت که آقای روحانی دستور داده است که هواپیماهای آنتونوف ۷۴ از چرخه پروازهای کشور خارج شود.

رئیس جمهور ایران روز یک‌شنبه گذشته نیز در پی سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ که به مرگ ۳۹ نفر انجامید، دستور توقف پرواز این نوع هواپیما را صادر کرده بود.

این هواپیما که از تهران عازم طبس بود لحظاتی پس از برخاستن از باند فرودگاه مهرآباد در همان حوالی که جزء مناطق شهری است سقوط کرد، اگرچه تنها قربانیان این حادثه مسافران هواپیما بودند و به ساکنان آن منطقه آسیبی نرسید.

با این حال همان زمان بحث‌هایی درباره جابه‌جایی فرودگاه‌های کشور و انتقال آنها به مناطق غیرشهری مطرح شد، اما آقای ایلخانی می‌گوید که این امر به خاطر هزینه بالایی که دارد، فعلا عملی نیست.

وی اظهار داشت: «با توجه به این‌ که جابه‌جایی فرودگاه‌های بزرگی مانند مهرآباد هزینه‌بر است و به فراهم شدن مقدمات ویژه‌ای نیاز دارد، در شرایط فعلی بالا بردن ضریب ایمنی پروازها بهترین راهکار است.»

هنوز دلایل اصلی سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ اعلام نشده است و کمیسیون بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری این مسئله را در دست بررسی دارد، با این حال در روز حادثه گزارش‌هایی از کار افتادن احتمالی موتورهای هواپیما منتشر شد.

ایسنا می‌نویسد که از مدل هماپیمای ایران ۱۴۰ در مجموع شش فروند موجود بود که از این میان چهار فروند هواپیما به دلیل عدم وجود قطعات یدکی زمین‌گیر شده‌اند و دو فروند دیگر نیز سقوط کرده‌اند.

این در حالی است که حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد، گفته بود که هواپیمای ایران ۱۴۰ محصولی «جدید، باکیفیت، خودکفا و قابل رقابت با خارجی‌هاست».

این هواپیما محصول ایران است و بر اساس هواپیمای آنتونوف اوکراینی طراحی شده است.

هواپیمای آنتونوف ۷۴ نیز محصول شوروی سابق و اوکراین است.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG