لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۳

عراقچی: مذاکرات دوجانبه هسته‌ای با روسیه مفید بود


عباس عراقچی، دیپلمات ارشد ایران، می‌گوید که مشورت‌های هسته‌ای تهران با مسکو در وین، محل مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، ادامه خواهد یافت
عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، مذاکرات دوجانبه هسته‌ای میان ایران و روسیه را که چهارشنبه، ۲۱ خرداد در ایتالیا برگزار شد، «مفید» ارزیابی کرد.

این سومین دیدار دوجانبه ایران و اعضای گروه ۵+۱ است که در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، آقای عراقچی پس از پایان گفت‌وگوهای هیات ایرانی با هیات روسیه اظهار داشت: «تبادل نظر درباره موضوع هسته‌ای میان تهران و مسکو به صورت مستمر وجود داشته و اکنون در آستانه دور بعدی مذاکرات در وین، این رایزنی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.»

به گفته او، در مذاکرات دوجانبه اخیر میان تهران و مسکو نیز طرفین «مشورت و رایزنی‌هایی» درباره موضوعات طرح‌شده در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ داشتند.

این مقام ایرانی در نهایت تاکید کرد که «مشورت‌های تهران با مسکو» در وین، محل مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، ادامه می‌یابد.

در همین حال خبرگزاری ریانووستی روسیه نیز از قول سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه و مسئول هیات روسی مذاکره‌کننده با ایران، نوشت که «مسکو جریان کار تدوین توافقنامه جامع در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در آستانه دور بعدی مذاکرات گروه ۵+۱ را مثبت ارزیابی می کند».

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات دو جانبه تهران و مسکو اظهار داشت: «در این دیدار قرار نبود در خصوص متن توافقنامه (نهایی) تصمیمات مشخصی گرفته شود و ما جملات را بررسی نکردیم، چون این کار در چارچوب (مذاکرات) عمومی انجام می‌شود. وظیفه ما این بود که تعیین کنیم در چه زمینه‌هایی امکان پیشرفت وجود دارد و در چه زمینه‌هایی ممکن است مسائل جدی وجود داشته باشد».

اکنون کمتر از یک و نیم ماه به پایان مهلت شش ماهه توافق ژنو که آذرماه پارسال حاصل و از ۳۰ دی ماه به اجرا گذاشته شد، باقی مانده است و طرفین بر روی توافق نهایی مذاکره می‌کنند، اگرچه عراقچی بعد از ۱۱ و نیم ساعت مذاکره دوجانبه با آمریکا در ۱۹ و ۲۰ خرداد ماه اعلام کرد که «مذاکرات سخت بود و اختلافات هنوز باقی است».

روز چهارشنبه نیز ایران و فرانسه به صورت دوجانبه مذاکراتی انجام دادند. عراقچی فضای مذاکرات در هر دو مورد را مثبت ارزیابی کرده بود.

ایران همچنین یکشنبه، ۲۵ خردادماه در تهران با آلمان مذاکره دوجانبه خواهد کرد.

دور بعدی مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی قرار است ۲۶ تا ۳۰ خرداد ماه برگزار شود.

دور قبلی مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی که ۲۳ اردیبهشت ماه به مدت سه روز انجام شد، به دلیل آنچه که «اختلاف های زیاد» عنوان گردید، بدون پیشرفت محسوسی پایان یافت.
XS
SM
MD
LG