لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۵۹

امیرعبداللهیان: ایران نمی‌خواهد اسد تا ابد در قدرت بماند


حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران

معاون وزیر خارجه ایران می‌گوید که جمهوری اسلامی نمی‌خواهد بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، را تا ابد در قدرت حفظ کند.

حسین امیرعبداللهیان که به بریتانیا سفر کرده است روز چهارشنبه، ۲۹ مهر، در گفت‌وگویی با روزنامه گاردین به تحولات سوریه و حمایت‌های تهران از حکومت بشار اسد پرداخت.

وی در بخشی از این مصاحبه گفت: «ما تلاش نمی‌کنیم که اسد به عنوان رئیس جمهور برای همیشه در قدرت باقی بماند، ولی ما نسبت به نقشی که او در یکپارچگی ملی سوریه و مبارزه علیه تروریسم ایفا می‌کند، کاملا آگاهیم.»

ایران به دنبال پیشروی‌های گروه «حکومت اسلامی» در سوریه، دیگر حضور نظامیان خود در این کشور را انکار نمی‌کند، اما تاکید دارد که این نظامیان صرفا مستشار هستند و در جنگ‌ها به صورت مستقیم حضور ندارند، اگرچه تاکنون تعدادی از این نظامیان کشته شده‌اند که یکی از بلندپایه‌ترین آنها حسین همدانی، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران است.

آقای امیرعبداللهیان نیز عنوان می‌کند که ایران تعداد مستشاران نظامی خود در سوریه را برای کمک به بشار اسد در جنگ داخلی این کشور افزایش داده است.

این جنگ داخلی تاکنون به مرگ بیش از ۲۴۰ هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها نفر منجر شده است، اما هنوز نمی‌توان پایانی بر آن متصور بود، همان گونه که درباره آینده بشار اسد نیز همه چیز مبهم مانده است.

معاون وزیر خارجه ایران می‌گوید: «هر روند سیاسی که در سوریه رخ بدهد، نقشی که بشار اسد ایفا می‌کند، حائز اهمیت بسیار خواهد بود...[اگرچه] مردم سوریه تصمیم نهایی را می‌گیرند و هر تصمیمی که آنها بگیرند، ما نیز تایید می‌کنیم.»

پیش از این کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران که نقش مشاور رهبر جمهوری اسلامی را ایفا می‌کند، گفته بود که باقی ماندن بشار اسد تا پایان دوره ریاست جمهوری خود خط قرمز ایران است.

دوره کنونی ریاست جمهوری بشار اسد تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG