لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۳۲

اشتاینمایر: مذاکرات هسته‌ای ایران وارد مرحله‌ای «سرنوشت‌ساز» شده است


برلین- کنفرانس خبری مشترک محمدجواد ظریف و فرانک والتر اشتاینمایر، وزیران امور خارجه ایران و آلمان

وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید که مذاکرات هسته‌ای ایران وارد مرحله‌ای «سرنوشت‌ساز» شده و طرفین باید از این فرصت استفاده کنند. همتای ایرانی وی نیز این مذاکرات را فرصتی برای دستیابی به صلح و امنیت دانسته است.

به گزارش خبرگزاری‌های فرانسه و آلمان، محمدجواد ظریف در کنفرانس خبری مشترک با والتر اشتاینمایر که روز پنج‌شنبه ۲۵ دی در برلین انجام شد، اظهار داشت: «ما ۱۱ سال را از دست داده‌ایم و شرایط بهتر نشده است. به همین خاطر هم باید از این فرصت برای دستیابی به عدالت، صلح و امنیت استفاده کنیم».

وزیر خارجه ایران سپس به نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت که او اطمینان دارد با مشارکت آلمان می‌توان به این هدف دست یافت.

گزارش خبرگزاری فرانسه از این کنفرانس حاکی است وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرده که مذاکرات هسته‌ای وارد مرحله‌ای «سرنوشت‌ساز» شده و طرفین باید از این فرصت استفاده کنند.

فرانک والتر اشتانمایر با اشاره به تمدید هفت ماهه مذاکرات اتمی گفت: «ما اکنون باید از این فرصت زمانی که به تازگی به دست آمده است استفاده کنیم. نباید از هیچ کاری فروگذاری کنیم تا این بار پس از سال‌ها بتوانیم به راه‌حلی دست یابیم».

وی اظهار داشت که مجاری دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باید بدون هیچ تردید و ابهامی به صورت دائمی مسدود شود و در عوض، تحریم‌ها نیز مطمئنا لغو ‌‌می‌شود.

وزیر خارجه آلمان در نهایت گفت: «ما توافقنامه موقت [ژنو] را دو بار تمدید کرده‌ایم، اما در آخرین نشست نیز بر سر این امر توافق داشتیم که نمی‌توان مذاکرات را برای دوره‌ای نامحدود تمدید کرد».

دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان از روز ۲۸ دی برگزار می‌شود.

در همین فاصله، ایران مذاکرات دو جانبه‌ای را نیز با آمریکا انجام می‌دهد که این مذاکرات روز چهارشنبه با دیدار محمدجواد ظریف و جان کری، وزیر خارجه آمریکا در ژنو سوئیس آغاز شد.

به گزارش هانا کاویانی، خبرنگار اعزامی رادیو فردا به ژنو، هیات مذاکره‌کنندگان ایرانی و آمریکایی به ریاست عباس عراقچی و وندی شرمن، معاونان وزاری خارجه دو کشور، روز پنج‌شنبه در دو نوبت صبح و بعدازظهر به مذاکره نشستند.

به گفته وی، مذاکرات صبح از ساعت ۱۱ تا حدود ۱۴ انجام شد و هیات‌های ایرانی و آمریکایی از ساعت ۱۶ بار دیگر پای میز مذاکره رفتند که این مذاکرات تا حدود ساعت ۲۰:۳۰ ادامه داشته است.

خبرنگار ما همچنین از قول یکی از اعضای هیات ایرانی می‌گوید که در مذاکرات دو جانبه با آمریکا «درباره همه موارد از سانتریفوژ و تحقیق و توسعه گرفته تا موضوع مهم تحریم‌ها صحبت می‌شود».

این مقام ایرانی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو فردا درباره امکان دستیابی طرفین مذاکرات به یک توافق سیاسی تا اسفندماه گفت که او «علیرغم پابرجا بودن اختلافات امیدوار است که حتی زود‌تر از ماه اسفند این توافق به دست آید».

وی همچنین سخنان محمدجواد ظریف درباره لزوم ارائه پیشنهادات تازه و جامع را مورد تاکید قرار داد و گفت که «طرف مقابل نباید بر تکرار مواضع پیشین پافشاری کند».

مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا روز جمعه، ۲۶ دی از ساعت ۱۰ صبح پی‌ گرفته می‌شود.

XS
SM
MD
LG