لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۷

دفاع فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از حق روزنامه‌نگاران ایرانی برای تشکیل اتحادیه


نخستین جلسه هیئت مؤسس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در شهریور ۹۵

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به دنبال استعفای هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران، مقامات ایران را به «نقض حقوق بنیانی روزنامه‌نگاران» متهم کرد و خواستار رفع موانع برای فعالیت‌های صنفی اهالی رسانه در ایران شد.

اعضای هیئت مدیره منتخب انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در اعتراض به مانع‌تراشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ثبت این انجمن و «فشارهای غیرقانونی» به منظور تغییر ترکیب هیئت مدیره آن روز جمعه سوم شهریور استعفا کردند.

آنتونی بلنگر دبیر فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در این باره گفت: «ما به تصمیم اعضای هیئت مدیره برای استعفا در اعتراض به سرسختی مقامات [ایران] و نقض حقوق بنیانی روزنامه‌نگاران ایرانی احترام می‌گذاریم و همچنان از حق همه همکاران خود در ایران جهت تشکیل، سازماندهی و اداره اتحادیه خود دفاع می‌کنیم.»

در نامه استعفای اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران آمده که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از ثبت این انجمن «استنکاف» کرده و «راهکارهای فراقانونی و غیرقانونی را به عنوان پیش شرط ثبت رسمی انجمن» اعلام کرده است.

این نامه می‌گوید که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در جلسات متعدد خواستار تغییراتی در اعضای هیات مدیره منتخب انجمن صنفی و جایگزینی آنها با افرادی خارج از فهرست منتخبان اصلی و علی‌البدل مجمع عمومی این انجمن شده است.

امضاکنندگان این نامه اما چنین خواسته‌ای را «خلاف قانون» و «به منزله دخالت یک نهاد دولتی در امور یک تشکل غیردولتی» دانسته‌اند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران به دنبال جلوگیری از فعالیت‌های انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و پلمپ دفتر آن در سال ۸۸ تشکیل شد. اما علی‌رغم وعده‌های حسن روحانی برای رفع موانع فعالیت‌های انجمن صنفی روزنامه‌نکاران نه این انجمن توانست فعالیت خود را از سربگیرد و نه انجمن صنفی تازه‌تاسیس روزنامه‌نگاران تهران کاری از پیش برد.

در این حال دبیر فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران بار دیگر بر لزوم از سرگیری فعالیت‌های انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران تأکید کرده و خواستار رفع محدودیت‌ها و موانع در این زمینه شده است.

پیش از این علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود که دادستان کل کشور مخالف بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران است.

XS
SM
MD
LG