لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۲۳

«شلیک اخطار» قایق‌های سپاه پاسداران به یک کشتی با پرچم سنگاپور


یک مقام ایالات متحده می‌گوید که ناوگان متعلق به سپاه پاسداران ایران روز پنج‌شنبه به یک کشتی دارای پرچم سنگاپور در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس با شلیک گلوله اخطار داده است.

خبرگزاری رویترز بدون اشاره به نام این مقام آمریکایی گزارش داده که کشتی یادشده پس از این اقدام سپاه پاسداران ناگزیر شده به سمت آب‌های امارات متحده عربی برود.

این گزارش می‌افزاید که امارات متحده عربی پس از این رویداد کشتی‌های گارد ساحلی خود را به سمت کشتی با پرچم سنگاپور فرستاده که در این هنگام قایق‌های ایرانی از صحنه دور شده‌اند.

مقامات ایران هنوز درباره این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند و مشخص نیست علت اخطار به کشتی با پرچم سنگاپور چه بوده است. اما خبرگزاری رویترز در گزارش دیگری باز به نقل از یک مقام آمریکایی بدون اشاره به نام او می‌نویسد که احتمال می‌رود ایران در رابطه با یک مناقشه قضایی این اقدام را انجام داده است.

به گفته این مقام آمریکایی، کشتی مورد اشاره اواخر زمستان گذشته باعث وارد آمدن صدمه به ک دکل نفتی ایران شده بود.

در مجموع، این سومین حادثه از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران در خلیج فارس ظرف دو هفته گذشته است.

این نیرو روز هشتم اردیبهشت یک کشتی باربری به اسم «مرسک تیگریز» با پرچم جزایر مارشال را توقیف کرد که بعد از آن اعلام شد دلیل توقیف این کشتی بدهی شرکت مالک آن به شرکت‌های ایرانی بوده است.

ایران در نهایت ۹ روز بعد از آن با اخذ تعهد از شرکت مالک این کشتی برای «اجرای آرای قطعی قضایی» آن را آزاد کرد، اما در مجموع توقیف چند روزه کشتی مرسک باعث شد که ناوگان آمریکا در این مدت برخی کشتی‌های آمریکایی و بریتانیایی را به هنگام عبور از تنگه هرمز همراهی کند.

پنتاگون همچنین اعلام کرده بود که سپاه پاسداران چندی پیش ک کشتی تجاری با پرچم آمریکا را «آزار» داده است.

XS
SM
MD
LG