لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۲۲

یزدی: شورای‌نگهبان در حال تنظیم آیین‌نامه‌ شرایط رییس‌جمهوری است


آیت‌الله محمد یزدی، عضو شورای نگهبان، روز چهارشنبه، ۲۷ دی، اعلام کرد که این شورا قصد تنظیم آیین‌نامه‌ای به منظور «روشن شدن اصل ۱۱۵ قانون اساسی» دارد. اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران در رابطه با شرایط رییس‌ جمهوری ایران است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای یزدی تاکید کرد که این آیین‌نامه در زمان یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران که خرداد ماه سال آینده برگزار می‌شود، موضوعیت خواهد داشت.

اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران در رابطه با شرایط رییس‌ جمهوری است که تعیین می‌کند وی باید از میان «رجال مذهبی و سیاسی» بوده و واجد ویژگی هایی چون «ایرانی‌الاصل» و «تابع ایران»، داشتن «حسن سابقه و امانت و تقوی» و «اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور» باشد.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را بررسی می‌کند که این بررسی باید بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی باشد، اما منتقدان حکومت ایران می‌گویند که شورای نگهبان اغلب در جریان تعیین صلاحیت‌ها به شکل «سلیقه‌ای» و «سیاسی» با موضوع برخورد می‌کند.

تصمیم شورای نگهبان برای تنظیم آیین نامه مربوط به اصل یاد شده در حالی صورت می گیرد که مجلس ایران پاییز امسال در جریان طرح اصلاح قانون انتخابات شرایط دیگری افزون بر آن‌چه در اصل ۱۱۵ قانون اساسی آمده است برای رییس جمهوری تعیین کرد که از جمله آنها «تاییدیه حداقل یک صد نماینده مجلس» بود، اما این ماده به دلیل آن‌چه مغایرت با اصل ۱۱۵ قانون اساسی خوانده شد، حذف گردید.

اکنون مشخص نیست که آیین‌نامه شورای نگهبان در رابطه با اصل ۱۱۵ قانون اساسی ناظر به کدام ویژگی‌هایی است که برای رییس جمهوری تعریف شده است.

محمد یزدی نیز توضیحی دراین‌باره نداده و تنها گفته که شورای نگهبان «نظر اهل فن را در این خصوص پرسیده است».

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۴ خرداد ماه سال آینده برگزار می‌شود و اردیبهشت سال ۹۲ نیز زمان ثبت نام نامزدهای این انتخابات است.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG