لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۰۲

سازمان ملل: حکومت اسلامی علیه ایزدیان دست به نسل‌کشی زده است


کمیسیون تحقیق سازمان ملل از قدرت‌های جهانی خواسته‌ که پرونده نسل‌کشی ایزدیان را به دادگاه بین‌المللی جنایی بسپارند

بازرسان سازمان ملل متحد گروه موسوم به «حکومت اسلامی» را به نسل‌کشی ایزدیان در عراق و سوریه متهم کردند.

گزارش آنها روز پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد منتشر شده که در آن عنوان می‌شود، داعش درصدد نابودی اقلیت قومی مذهبی ایزدیان است و علیه آنها دست به جنایات متعددی زده از جمله بردگی جنسی.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که این گزارش بر اساس مصاحبه با ده‌ها تن از نجات‌یافتگان ایزدی تهیه شده که عنوان کرده‌اند شبه‌نظامیان داعش از دو سال قبل تاکنون به‌طور سیستماتیک ایزدیان را در سوریه و عراق می‌ربایند و سعی می‌کنند که هویت آنها را نابود کنند.

بازرسان سازمان ملل متحد از این اقدام داعش به عنوان «نسل‌کشی» نام برده‌اند و تاکید کرده‌اند که «این نسل‌کشی همچنان ادامه دارد».

در همین زمینه پائولو پینیرو رئیس کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد اظهار داشت: «جنایت نسل‌کشی باید در سطح سیاسی واکنش‌های بسیار شدیدتری را برانگیزد و از جمله به شورای امنیت سازمان ملل متحد کشیده شود.»

همچنین ویتی مونتاربورن، یکی از اعضای کمیسیون، نیز گفت که این کمیسیون اطلاعات دقیقی درباره عاملان این جنایات دارد که آنها را در اختیار برخی از مراجع ذی‌صلاح ملی قرار داده است.

رویترز می‌نویسد که در این حال چهار تن از دیگر اعضای کمیسیون هم از قدرت‌های جهانی خواسته‌اند که برای نجات دست‌کم سه هزار و ۲۰۰ زن و کودک ایزدی که در چنگ داعش گرفتار هستند، دست به اقدام بزنند و این پرونده را نیز به دادگاه بین‌المللی جنایی بسپارند.

تاکنون چندین گور دسته‌جمعی از اجساد ایزدیان در عراق یافت شده که داعش مسئول آن است. از سویی طی دو سال گذشته گزارش‌های متعددی منتشر شده است که عنوان می‌کند شبه‌نظامیان داعش زنان و کودکان ایزدی را به بردگی جنسی گرفته‌اند و با آنان مانند غنیمت جنگی رفتار می‌کنند.

از عراق همچنین خبر می‌رسد که مردم فلوجه زیر آتش جنگ شرایط بسیار وخیمی دارند به طوری که شورای غیردولتی پناهندگی نروژ وضعیت حاکم بر این شهر را یک «فاجعه انسانی» خوانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نهاد حقوق بشری در بیانیه‌ای عنوان کرده هزاران نفر از مردم این شهر ماه‌ها‌ست که در محاصره، شرایط قحطی و زیر آتش جنگ به‌سرمی‌برند.

این بیانیه می‌افزاید که مطلقا هیچ جای امنی در فلوجه نمانده که مردم این شهر به آن پناه ببرند و هیچ راه امنی هم برای فرار از آن وجود ندارد.

گزارش نهادهای بین‌المللی حکایت از آن دارد که دست‌کم ۴۸ هزار نفر در فلوجه دنبال راهی برای فرار از آنجا می‌گردند. فلوجه که در غرب بغداد واقع است، یکی از دو شهر بزرگی است که داعش آن را در کنترل دارد.

XS
SM
MD
LG