لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۵۸

اسرائیل تحقیقات بیشتر آژانس درباره برنامه اتمی ایران را خواستار شد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

با انتشار گزارش نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های اتمی ایران در گذشته، اسرائیل خواستار افزایش تحقیقات در این باره شد.

گزارش آژانس عنوان می‌کند که ایران دست‌کم تا انتهای سال ۲۰۰۳ فعالیت‌هایی مرتبط با تولید تسلیحات هسته‌ای داشته است، امری که اسرائیل آن را گواهی بر صحت ادعاهای خود می‌داند.

خبرگزاری فرانسه شامگاه چهارشنبه، ۱۱ آذر، بیانیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در این باره را منتشر کرد که می‌گوید: «تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همه تردیدها را از بین می‌برد که ایران پس از سال ۲۰۰۳ پروژه مخفیانه‌ای را برای تولید سلاح هسته‌ای دنبال می‌کرد، همان چیزی که اسرائیل گفته است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «اسرائیل انتظار دارد که جامعه بین‌الملل از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحقیقات خود را تعمیق بخشد و از هر امکانی استفاده کند تا اطمینان یابد که ایران قادر به ساخت سلاح هسته‌ای در خفا نیست.»

گزارش نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اگرچه بر این امر صحه می‌گذارد که ایران پس از سال ۲۰۰۳ نیز برخی فعالیت‌های مرتبط با ساخت قطعه انفجاری هسته‌ای انجام داده، اما در عین حال تاکید دارد که این فعالیت‌ها از حد مطالعات امکان‌سنجی و مطالعات علمی فراتر نرفته است.

این گزارش همچنان عنوان می‌کند که آژانس مستنداتی پیدا نکرده که نشان بدهد ایران پس از سال ۲۰۰۹ نیز اساسا فعالیتی در این باره انجام داده باشد.

ایران از این گزارش استقبال کرده و آن را «نشانه صلح‌آمیز بودن» برنامه اتمی خود دانسته است.

آمریکا اما می‌گوید که این گزارش با آن‌چه واشینگتن گفته، همخوانی دارد و این که ایران برنامه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای داشته که در سال ۲۰۰۳ متوقف شده است.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عنوان کرده که ایران به اندازه کافی در مورد فعالیت‌های گذشته خود با آژانس همکاری کرده و واشینگتن آماده است که این پرونده را پشت سر بگذارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG