لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۲۶

یک نهاد بین‌المللی خواستار لغو محکومیت ابراهیم مددی و داوود رضوی شد


ابراهیم مددی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران

فدراسیون بین‌المللی کارگران بخش حمل و نقل از حکومت ایران خواست که احکام قضایی علیه ابراهیم مددی و داوود رضوی، اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، را لغو کند.

استیون کاتن، دبیر این فدراسیون، روز پنج‌شنبه، ۲۸ مرداد، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با اشاره به احکام زندان آقای مددی و آقای رضوی نوشت: «من بار دیگر بر مخالفت قاطعانه فدراسیون بین‌المللی کارگران بخش حمل و نقل با این رویکردهای ظالمانه که مانع فعالیت‌های مشروع اتحادیه کارگری است، تاکید می‌کنم.»

ابراهیم مددی به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم عمومی از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی» به پنج سال و سه ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

داوود رضوی نیز با اتهامات مشابهی روبه‌رو است و دادگاه انقلاب تهران او را به پنج سال زندان محکوم کرده است.

اما دبیر فدراسیون بین‌المللی کارگران بخش حمل و نقل با اعتراض به این احکام تاکید می‌کند که «بر اساس قوانین بین‌المللی باید هر چه سریع‌تر، آزادی‌های مدنی داوود رضوی و ابراهیم مددی به‌ طور کامل تامین شود، از این اتهامات تبرئه و در نهایت آزاد شوند و شرایطی به وجود بیاید که آن دو بتوانند به فعالیت‌های سندیکایی قانونی خود... ادامه دهند».

ایران عضو سازمان بین‌المللی کار است و متعهد است که حقوق بنیادین اتحادیه‌های کارگری را به رسمیت بشناسد.

ابراهیم مددی و داوود رضوی بهار سال گذشته بازداشت و پس از مدت حدود یک ماه به قید وثیقه آزاد شدند.

حکم زندان آقای رضوی اسفندماه گذشته صادر شد که همان زمان اعتراض فدراسیون بین‌المللی کارگران بخش حمل و نقل را به دنبال داشت.

این فدراسیون حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار عضو در سراسر جهان دارد.

XS
SM
MD
LG