لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۰۷

نوبل صلح ۲۰۱۵ به ائتلاف چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس رسید


عکسی متعلق به دو سال قبل که رهبران گروه‌های چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس را به تصویر می‌کشد. وداد بوشماوي (رئیس اتحادیه کارفرمایان تونس)، حسین العباسی (رئیس انجمن کل کارگران تونس)، عبدالستار بن موسى (رئیس اتحادیه حقوق بشر تونس) و محمدفاضل محمود (رئیس انجمن وکلای تونس).

ائتلاف چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس برنده نوبل صلح ۲۰۱۵ انتخاب شد تا به روزها گمانه‌زنی درباره برنده این جایزه پایان داده شود.

کمیته نروژی نوبل صلح روز جمعه، ۱۷ مهر از میان ۲۷۳ نامزد دریافت این جایزه، سرانجام گروه چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس را برگزید که ائتلافی از سازمان‌های مدنی در این کشور شمال آفریقا است.

پیش از این نام محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و ایالات متحده، پاپ فرانسیس و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به عنوان بخت‌های اصلی دریافت جایزه صلح نوبل مطرح شده بود، اما در نهایت این جایزه به کشوری رفت که با بهار عربی دچار تغییر شد، اما تجربه‌ای متفاوت با کشورهایی مانند سوریه، مصر، لیبی و یمن را از سرگذراند.

روزنامه بریتانیایی گاردین اظهارات کاسی کلمن فایو، رئیس کمیته نروزی صلح نوبل را بازتاب داده است که عنوان می‌کند ائتلاف چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس سال ۲۰۱۳، زمانی که کشور با خطر جنگ داخلی مواجه بود، یک فرایند سیاسی مسالمت‌آمیز را رقم زد که حقوق بنیادین همه مردم این کشور را تضمین کرد.

این ائتلاف چهارگانه متشکل است از انجمن کل کارگران تونس، کنفدراسیون صنعت، تجارت و صنایع دستی تونس، اتحادیه حقوق بشر تونس و انجمن وکلای تونس.

رئیس کمیته نوبل صلح تاکید داشته که این جایزه به عضو خاصی از این ائتلاف تعلق نمی‌گیرد، بلکه کل مجموعه چهارگانه مستحق آن دانسته شده است.

وی همچنین عنوان کرده که امیدوار است اعطای این جایزه به ائتلاف چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس الهام‌بخش همه مردم باشد که ببینند چگونه می‌توان با یکدیگر همکاری کرد و چگونه جنبش‌های سیاسی اسلام‌گرا و سکولار با کمک جامعه مدنی تونس توانستند این امر را ممکن سازند، امری که به نفع همه کسانی بوده که در این کشور زندگی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG