لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۳

اوباما: هنوز مشخص نیست غرب بتواند با ایران به توافق دست یابد


رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۴ آبان بار دیگر تاکید کرد که عدم توافق با ایران بر سر برنامه هسته‌ایش بهتر از یک توافق بد است و مذاکرات سه تا چهار هفته آینده کلیدی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، باراک اوباما که در یک نشست خبری در کاخ سفید سخن می‌گفت با اشاره به مذاکرات اتمی قدرت‌های جهانی با ایران گفت که هنوز مشخص نیست غرب بتواند با ایران به توافق دست یابد، اما آمریکا طرحی را به ایران پیشنهاد داده که بتواند نیاز خود به انرژی را برطرف کند.

به گفته او، در سه چهار هفته آینده مشخص خواهد شد که آیا به دنبال توافق هست یا نه، و هر چه به سمت ضرب‌الاجل می‌رویم، مذاکرات کلیدی خواهد بود.

آقای اوباما تاکید کرد که تهران به خاطر تحریم‌ها برای نخستین بار به صورت جدی و سازنده در حال مذاکره است.

رییس جمهوری آمریکا افزود عدم اعتماد میان ایران و آمریکا مدتهاست بر روابط دو کشور سایه انداخته است.

ایران و اعضای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان تا روز سوم آذر مهلت دارند که به توافق جامع اتمی دست یابند.

این در حالی است که وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه تاکید کرد که واشینگتن به تمدید مذاکرات فکر نمی‌کند و در صدد پایان دادن به مسئله در مهلت مقرر است.

واکنش اوباما به پیروزی جمهوری‌خواهان در کنگره

در همین حال انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا نیز با پیروزی جمهوری‌خواهان همراه شده است که آقای اوباما در واکنش به این اتفاق خطاب به رای‌دهندگان آمریکایی گفت که صدای آنها را شنیده است.

آقای اوباما تاکید کرد که مشتاق است نظرات جمهوریخواهان درباره اداره کشور را بشنود.

به گفته او، هر دو حزب باید به رفع دغدغه‌های رای‌دهندگان بپردازند، اما در عین حال این رییس جمهور است که مسئولیت اصلی را در ساماندهی امور بر عهده دارد.

وی سپس تعهد داد که در دو سال پایانی ریاست جمهوری خود برای پیشرفت امور کشور سخت تلاش خواهد کرد.

جمهوریخواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در روز سه‌شنبه مقابل دمکراتها به پیروزی رسیدند.

ایالت‌های آرکانزاس، داکوتای جنوبی، ویرجینیای غربی، مونتانا، کلرادو و جورجیا، از جمله ایالت‌های اصلی بودند که جمهوریخواهان بر رقبای دموکرات در آنها پیروز شدند.

باراک اوباما با اعلام تبریک به حزب رقیب گفت که آنها بدون تردید شب خوبی داشتند و به‌خاطر مبارزه خوبی که انجام دادند، شایسته تحسین هستند.

وی همچنین افزود که گمان می‌کند می‌تواند روابط سازنده‌ای با میچ مک‌کانل، رهبر جدید جمهوری‌خواه سنا داشته باشد.

رییس جمهوری آمریکا پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای از رهبران دو حزب دمکرات و جمهوریخواه دعوت کرده بود که با هم دیداری داشته باشند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که انتخابات فرمانداری‌ها نیز اکثرا با پیروزی جمهوریخواهان همراه شده و اکنون جمهوریخواهان شمار فرمانداران خود را بیش از گذشته افزایش داده‌اند.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG