لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۱

دادگاه عالی پاکستان حکم به بازداشت نخست‌وزیر این کشور داد


اتهام راجه پرویز اشرف فساد در جریان اجرای پروژه تولید برق «رنتال» عنوان شده است.
دادگاه عالی پاکستان روز سه‌شنبه، ۲۶ دی، حکم به بازداشت نخست‌وزیر این کشور به اتهام «فساد مالی» داد.

این حکم در حالی صادر می‌شود که اسلام‌آباد صحنه تظاهراتی است که یک روحانی آن را هدایت می‌کند.

به گزارش رویترز، در حکم دادگاه عالی پاکستان آمده است که مقامات مربوط تنها ۲۴ ساعت فرصت دارند نسبت به بازداشت راجه پرویز اشرف، نخست وزیر پاکستان اقدام کنند.

اتهام آقای پرویز اشرف فساد در جریان اجرای پروژه تولید برق «رنتال» عنوان شده است که به چند سال قبل و زمانی بازمی‌گردد که او در دولت پاکستان سمت وزیر آب و نیرو را برعهده داشت.

دادگاه عالی پاکستان همچنین به بازداشت ۱۶ نفر دیگر در ارتباط با این پرونده رای داده است.

اما هم‌زمانی این حکم و تظاهرات گسترده ضددولتی در پایتخت پاکستان که یک روحانی به نام محمد طاهر القادری رهبری آن را بر عهده دارد، باعث فشار مضاعف بر دولت شده است.

رویترز با اشاره به ارتباط دیرینه‌ای که گفته می‌شود میان محمدطاهر القادری و ارتش پاکستان وجود دارد، نوشته است این نگرانی در میان سیاستمداران پاکستان به وجود آمده که ارتش به همراه دستگاه قضایی قصد سرنگونی دولت را دارد.

فواد چودری، یکی از مشاوران راجه پرویز اشرف گفت: «هیچ تردیدی نیست که تظاهرات [حامیان] القادری و رای دادگاه، کار ارتش پاکستان است.»

او افزود: «ارتش پاکستان در این شرایط می‌تواند مداخله کند و دادگاه عالی نیز راه را برای آن باز گذاشته است.»

بر اساس این گزارش، هزاران نفر از هواداران القادری که کنار پارلمان پاکستان گرد آمده بودند، زمانی که شبکه‌های تلویزیونی رای دادگاه مبنی بر بازداشت راجه پرویز اشرف به اتهام فساد را پخش کرد، فریاد شادی سردادند.

ائتلاف حاکم در پاکستان به رهبری حزب مردم در چند سال اخیر با مجموعه‌ای از بحران‌ها و چالش‌های متعدد با ارتش و دستگاه قضایی این کشور دست به گریبان بوده است.

در عین حال دولت پاکستان امیدوار بوده است که بتواند با اتکا به اکثریت پارلمان که از آن حمایت می‌کند بتواند تا زمان انتخابات بعدی که چند ماه برگزار می‌شود، دوام بیاورد. اما حکم امروز دادگاه و راهپیمایی ضددولتی حامیان القادری باعث آشفتگی در میان مقام‌های پاکستان شده است.

یکی از مسئولان دفتر نخست وزیر پاکستان به رویترز گفت: «این کاملا غیرمنتظره بود. نخست‌وزیر با دو سه نفر از دوستانش از طریق تلویزیون سخنرانی القادری را می‌دیدند که ناگهان این اتفاق افتاد.»

القادری که گفته می‌شود در کودتای سال ۱۹۹۹ پاکستان نقش داشته دولت حاضر را مسئول مصائب و مشکلات ملت معرفی کرده و گفته است که تا زمان برآورد خواسته‌هایش و استعفای دولت، او به همراه هزاران تن از هوادارنش در کنار پارلمان پاکستان تحصن خواهند کرد.

او در سخنرانی امروز خود در کنار پارلمان، ارتش و دادگاه عالی پاکستان را ستایش کرد. او پیش از این نیز به رویترز گفته بود که ارتش می‌تواند در جریان تشکیل دولت نقش ایفا کند.

ارتش پاکستان سابقه‌ای طولانی در انجام کودتا و مداخله در امور سیاسی کشور داشته است.
XS
SM
MD
LG