لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۴۴

انجمن جهانی قلم خواستار آزادی مصطفی عزیزی شد


مصطفی عزیزی
مصطفی عزیزی

انجمن جهانی قلم خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط مصطفی عزیزی، داستان‌نویس و تهیه‌کننده سابق صدا و سیما ایران شد که در دادگاه انقلاب به ۸ سال زندان محکوم شده است.

این نهاد بین‌المللی روز جمعه، ۲۲ خرداد با انتشار بیانیه‌ای از همگان دعوت کرد که نسبت به حکم ۸ ساله زندان برای آقای عزیزی با ارسال نامه به رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقامات حکومت ایران از جمله رئیس قوه قضاییه و رئیس جمهور اعتراض کنند.

بیانیه انجمن جهانی قلم می‌گوید که اگرچه مقامات ایران جزییات اتهامات مصطفی عزیزی را اعلام نکرده‌اند، اما پیداست که این اتهامات ناشی از نوشته‌های او در فیسبوک و دیگر رسانه‌های اجتماعی و استفاده مسالمت‌آمیز وی از حق آزادی بیان است.

اتهامات آقای عزیزی اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در فضای مجازی، توهین به رهبر جمهوری اسلامی و اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است که رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به واسطه آنها به ترتیب یک سال، دو سال و پنج سال زندان برای این داستان‌نویس در نظر گرفته است.

انجمن جهانی قلم از مخاطبان خود خواسته که علاوه بر اعتراض به این حکم، نگرانی خود را نیز نسبت به وضعیت سلامت مصطفی عزیزی بیان کنند و از مقامات ایران بخواهند که امکان برخورداری او از مراقبت‌های پزشکی را فراهم بیاورند.

آقای عزیزی از بیماری‌های دیابت، قلب و رماتیسم رنج می‌برد به طوری که این بیماری‌ها اواخر فروردین ماه باعث شد که او به بهداری زندان اوین منتقل شود.

پیش از این نیز انجمن قلم کانادا و عفو بین‌الملل با راه‌اندازی کمپینی در حمایت از مصطفی عزیزی خواستار آزادی او شده بودند. آقای عزیزی شهروند کشور کانادا محسوب می‌شود که زمستان گذشته پس از چند سال به ایران بازگشت اما پس از مدت کوتاهی بازداشت شد.

«من ریموند کارور هستم» نام مجموعه داستان مصطفی عزیزی است که سال ۱۳۸۹ در ایران منتشر شد. از جمله برنامه‌های تلویزیون دولتی ایران نیز که آقای عزیزی تهیه‌کنندگی آنها را برعهده داشته است می‌توان به مسابقه «دانش و هوش»، مسابقه «تلاش» و سریال «مسافر» اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG