لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۱۳

شلیک پلیس به یک سیاهپوست مسلح در آمریکا اعتراضات را برانگیخت


شهر فرگوسن از ایالت میسوری در ماه‌های اخیر شاهد اعتراضات مردم به عملکرد پلیس و کشتن مایکل براون، نوجوان سیاه‌پوست بود.

پلیس ایالت میسوری آمریکا با شلیک به مرد مسلحی در یک پمپ بنزین، او را کشت. این رویداد اما به اعتراض دوباره گروهی از مردم این ایالت به پلیس انجامید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از این حادثه که شامگاه سه‌شنبه دوم دی در سنت‌لوییس رخ داد، نوشته که فرد یاد شده ابتدا به روی پلیس اسلحه کشیده بود که یکی از نیروهای پلیس نیز با شلیک گلوله به او پاسخ داد.

در پی بروز این حادثه، جمعیتی حدود ۱۰۰ نفر صبح چهارشنبه در صحنه واقعه جمع شدند که تنها چند مایل از شهرک فرگوسن، جایی که مایکل براون ۱۸ ساله در تابستان گذشته به دست پلیس کشته شد، فاصله دارد.

بر اساس بیانیه پلیس سنت‌لوییس، افسر پلیس شهر برکلی به گشت‌زنی معمول خود در یک پمپ بنزین مشغول بود که دو مرد به سمت او آمدند. لحظه‌ای بعد یکی از این مردان به روی افسر پلیس اسلحه کشید که وی نیز در اقدامی واکنشی به سمت او چند بار شلیک کرد.

این بیانیه می‌گوید که مرد دوم از صحنه حادثه گریخت و فردی هم که اسلحه کشیده بود کشته شد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که مقامات پلیس هویت فرد کشته‌شده را هنوز اعلام نکرده‌اند، اما یکی از نشریات چاپ سنت‌لویس گزارش داده که زنی به نام تونی مارتین که در صحنه بوده، گفته است که این فرد پسر ۱۸ ساله او، آنتونیو مارتین بوده است.

به گفته وی، آنتونیو به وقت حادثه همراه با دوست دختر خود بوده است.

آسوشیتدپرس در گزارش خود افزوده است: معترضانی که اطراف پمپ بزنین جمع شده بودند پلیس را سرزنش می‌کردند و بر سر افسران پلیس فریاد می‌کشیدند.

برخی از معترضان نوارهای زردی را که پلیس به صحنه حادثه آورده بود، کنده و دور گردن یا روی پیشانی خود بسته بودند.

در ماه‌های اخیر شهر فرگوسن از ایالت میسوری آمریکا نیز شاهد اعتراضات مردم به عملکرد پلیس و کشتن مایکل براون، نوجوان سیاه‌پوست بود.

این اعتراضات که برای مدتی فروکش کرده بود، اوایل ماه آذر پس از رای دادگاه ایالت میسوری در تبرئه افسر پلیسی که مسئول مرگ مایکل براون بود، بار دیگر اوج گرفت.

XS
SM
MD
LG