لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۳۶

روسیه: حملات هوایی در سوریه ادامه می‌یابد


شهر حلب

روسیه علی‌رغم هشدارهای آمریکا تاکید کرد که موج حملات هوایی خود در سوریه را متوقف نخواهد کرد. در همین حال سازمان ملل متحد نیز بار دیگر نسبت به بحران انسانی در شهر حلب ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنج‌شنبه ۸ مهر اظهار داشت: «مسکو همچنان عملیات هوایی خود را در جهت حمایت از اقدامات ضدتروریستی نیروهای مسلح سوریه ادامه خواهد داد.»

نیروهای وابسته به بشار اسد با پشتیبانی روس‌ها تلاش می‌کنند که با حملات سنگین هوایی مناطق شرقی حلب را از دست شورشیان خارج کنند. این حملات به مرگ صدها غیرنظامی منجر شده و نیز شمار زیادی مجروح بر جای گذاشته که به گفته نهادهای امدادی، امکانات برای درمان آنها در شهر جنگ‌زده حلب دیگر وجود ندارد.

در این حال جان کری، وزیر خارجه آمریکا، هشدار داده که در صورت ادامه حملات روسیه در حلب، واشینگتن مذاکره با مسکو درباره سوریه را متوقف خواهد کرد.

سخنگوی کرملین این اظهارات را «غیرسازنده» دانسته اما در عین حال عنوان کرده که مسکو همچنان مشتاق است که آمریکا با روسیه در مباره علیه جهادگرایان و گروه‌های به گفته او «تروریستی» همکاری کند.

آقای پسکوف همچنین واشینگتن را مسئول تشدید خشونت‌ها در سوریه دانسته و گفته است که آمریکا نتوانسته شورشیانی را که در حلب علیه قوای بشار اسد می‌جنگند، کنترل کند.

یک روز قبل از این اظهارات دو بیمارستان اصلی شهر حلب هدف بمباران شدید هواپیماهای ارتش سوریه یا روسیه قرار گرفت. شدت این حملات چنان بوده که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که این دو بیمارستان دیگر قابل استفاده نیست.

روز پنج‌شنبه نیز رمزی عزالدین رمزی، معاون سفیر سازمان ملل متحد در امور سوریه، شرایط درمانی در شرق حلب را مایه نگرانی شدید دانست و عنوان کرد، صدها نفر نیاز به درمان دارند که باید از آن منطقه خارج شوند.

وی سپس اظهار داشت: «بمباران باید متوقف شود. غیرنظامیان باید تحت حمایت قرار بگیرند و متارکه جنگی باید از سر گرفته شود.»

آمار یونیسف نشان می‌دهد از روز جمعه تاکنون حداقل ۹۶ کودک در شرق حلب کشته و ۲۳۲ نفر نیز مجروح شده‌اند.

دیدن نظرات (۲۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG