لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۳۰

روزنامه‌های عربستان سعودی گزارش دادند که دو نفر در این کشور به اتهام جاسوسی برای ایران و طراحی یک حمله به خط لوله نفت محاکمه شده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۸ تیر به نقل از روزنامه‌های الوئام و مکه نوشت متهمان دو معلم هستند که دستگاه‌های امنیتی عربستان سعودی معتقدند این دو مشغول جمع‌آوری اطلاعات در رابطه با خط لوله‌ای بوده‌اند که نفت را از شرق این کشور به غرب آن می‌برد.

بر اساس این گزارش، دادستان عمومی ریاض خواستار صدور رای دادگاه در رابطه با این پرونده شده، اما قاضی دادگاه به متهمان سه هفته زمان داده است تا در جلسه بعدی دادگاه از خود دفاع کنند.

رویترز اضافه می‌کند دادستان مستندات اتهامات را که شامل جاسوسی برای ایران، گردآوری اطلاعات محرمانه درباره خط لوله نفت و طراحی حمله بوده به دادگاه ویژه کیفری ارائه کرده است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

عربستان سعودی سال گذشته نیز ۳۲ نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران محاکمه کرد که ۳۰ نفر آنان جزو اقلیت شیعیان این کشور هستند. نتیجه این محاکمه صدور حکم اعدام برای ۱۵ نفر از متهمان بود. ۱۵ متهم دیگر نیز به حبس از شش‌ ماه تا ۲۵ سال محکوم شدند و تنها دو نفر از این جمع از اتهامات وارده تبرئه شدند.

ایران اما همان زمان تلاش برای جاسوسی در عربستان سعودی را رد کرد و اتهامات وارده به این جمع را «واهی و بی‌اساس» توصیف کرد.

تنش‌های میان ایران و عربستان سعودی در ماه‌های اخیر مدام افزایش یافته است تا جایی که ریاض متحد دیرین خود قطر را به خاطر نزدیکی به ایران مورد تحریم قرار داد.

عربستان اتهامات متعددی را به قطر وارد کرده که از جمله مهم‌ترین آنها حمایت از تروریسم است.

ایران نیز عربستان سعودی را به تلاش برای ایجاد ناامنی در مناطق مرزی کشور و حمایت از داعش متهم می‌کند. از جمله سپاه پاسداران اواخر خردادماه اطلاعیه‌ای صادر کرد که عنوان می‌کرد یک گروه تروریستی تحت حمایت عربستان سعودی را در قصرقند سیستان و بلوچستان زمین‌گیر کرده است.

تهران و ریاض از زمان حمله به سفارت و اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران در دی ۱۳۹۴ روابط دیپلماتیک خود را قطع کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG