لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۴

افزایش ۲۴ درصدی صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه دسامبر


ایران در راستای مقابله با تحریم‌های اتحادیه اروپا نفت‌کش‌های حامل نفت خود را تحت پوشش بیمه دولتی در می‌آورد.
اداره گمرک کره جنوبی روز سه‌شنبه، ۲۶ دی، اعلام کرد که واردات نفت این کشور از ایران در ماه دسامبر نسبت به سال قبل از آن ۲۴ درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، اطلاعاتی که در وب سایت این اداره منتشر شده است نشان می‌دهد کره جنوبی در ماه گذشته میلادی ۷۹۳ هزار و ۳۶۱ تن نفت خام، برابر با روزانه ۱۸۸ هزار بشکه نفت، از ایران خریداری است.

این در حالی است که میزان فروش نفت ایران به کره جنوبی در سال قبل از آن ۶۳۹ هزار و ۲۸۱ تن بوده است.

اطلاعات یادشده همچنین نشان می‌دهد که کره جنوبی در ماه نوامبر حتی نفت بیشتری از ایران خریده و این میزان به ۸۱۴ هزار و ۷۹۷ تن نفت خام رسیده است.

کره جنوبی یکی از اصلی‌ترین شرکای اقتصادی ایران در آسیا و مشتری عمده نفتی آن محسوب می‌شود اما سئول در پی تحریم‌های اتحادیه اروپا و ممنوعیت بیمه نفت‌کش‌های حامل نفت ایران، واردات نفت از ایران را در ماه‌های اوت و سپتامبر متوقف کرد.

این تحریم‌ها با هدف بازداشتن ایران از ادامه برنامه هسته‌ایش انجام می‌شود که آمریکا و دیگر کشورهای غربی آن را تلاشی برای تولید سلاح هسته‌ای توصیف می‌کنند، اتهامی که ایران آن را همواره تکذیب کرده است.

بر اساس این گزارش، شرکت‌های نفتی «اس‌کی اینویشن» و «اویل‌بنک» از کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سرگرفته‌اند.

این اتفاق پس از آن رخ می‌دهد که ایران در راستای مقابله با تحریم‌های اتحادیه اروپا پیشنهاد داد خود نفت‌کش‌های حامل نفت این کشور را تحت پوشش بیمه درآورد.

با این حال داده‌های گزارش گمرک کره جنوبی نشان می‌دهد واردات نفت ایران به این کشور در سال ۲۰۱۲، ۳۷ درصد کاهش داشته و به ۷.۷۹ میلیون تن رسیده است. این میزان شش درصد از نفت وارداتی کره جنوبی را تشکیل می‌دهد.

کره جنوبی در فهرست کشورهایی قرار گرفته است که ایالات متحده آمریکا آن را از تحریم‌های نفتی ایران معاف کرده است. این معافیت به دلیل «کاهش چشمگیر خرید نفت ایران» صورت گرفته است.
XS
SM
MD
LG