لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۷

کشف اشیای تاریخی مسروقه پالمیرا، لیبی و یمن در سوئیس


بازمانده‌های شهر باستانی پالمیرا در سوریه

مقامات سوئیس اعلام کردند که شماری از اشیای تاریخی به سرقت رفته از شهر باستانی پالمیرا سوریه و همین طور لیبی و یمن را در بنادر آزاد ژنو کشف و ضبط کرده‌اند.

این اشیاء پیش از جنگ داخلی سوریه به سرقت رفته‌اند.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه، ۱۲ آذرماه، بیانیه دادستان عمومی ژنو را در این باره بازتاب داده است که عنوان می‌کند عمده این اشیاء از طریق قطر به سوئیس رسیده‌اند.

در این بیانیه آمده است که اشیای مسروقه در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در بنادر آزاد ژنو به امانت سپرده شدند تا سال ۲۰۱۳ که ماموران سوئیس در جریان تحقیقاتی رد آنها را پیدا کردند.

بیانیه یادشده اضافه می‌کند که ماموران گمرک پس از کشف این اشیاء با مقامات فرهنگی سوئیس در برن تماس گرفته و در نهایت پس از تایید اصالت این آثار از زمستان گذشته اقدامات قضایی درباره آنها آغاز شد.

مشخص نیست که این اشیاء مسروقه دقیقا چه زمانی توقیف شده‌اند. بیشتر این اشیاء متعلق به قرون سه و چهار میلادی هستند از جمله تندیس آفرودیت، الهه عشق و زیبایی، و دو نقش برجسته با موضوع مراسم تدفین.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که سه قطعه از این آثار از شهر پالمیرا به سرقت رفته‌اند، جایی که یونسکو آن را میراث جهانی می‌داند و در جریان جنگ داخلی سوریه مدتی به دست شبه‌نظامیان گروه «خلافت اسلامی» افتاد.

پنج قطعه از آنها متعلق به یمن هستند و تندیس آفرودیت هم از لیبی قاچاق شده است.

این گزارش می‌گوید که اشیای کشف شده اکنون تحت مراقبت موزه هنر و تاریخ ژنو است، جایی که در آن به نمایش عمومی گذاشته خواهند شد و پس از آن به سوریه و یمن و لیبی بازگردانده می‌شوند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG