لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۰۰

وزیر کار ترکیه: اخراج هزاران نفر در ارتباط با پ‌کاکا از ادارات دولتی


وزیر کار ترکیه اعلام کرد که بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر از کارمندان و کارگران به اتهام ارتباط با شبه‌نظامیان کرد پ‌کاکا از ادارات دولتی این کشور اخراج شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، مهمت موذین‌اوغلو، وزیر کار، این آمار را روز چهارشنبه، سوم آذر، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان بدون ذکر جزئیات ارائه کرده و مشخص نیست که این تعداد نفرات به تازگی اخراج شده‌اند یا به تدریج در ماه‌های اخیر.

دولت ترکیه از زمان کودتای نافرجام در این کشور که اواخر تیرماه گذشته رخ داد، دست به پاکسازی‌های گسترده‌ای در دانشگاه‌ها، ارتش و ادارات دولتی زده است.

آخرین آمار از پاکسازی‌ها شمار نفرات تعلیق شده یا اخراجی را ۱۲۵ هزار نفر عنوان می‌کند.

رویترز می‌نویسد که نتوانسته دریابد این ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر جزو همان آمار ۱۲۵ هزار نفری است یا نه.

در این حال حزب حاکم ترکیه درصدد برگزاری رفراندومی است که ادامه ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان را تا سال ۲۰۲۹ میلادی ممکن می‌کند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شد به نقل از برخی مقامات ترکیه که آخرین پیش‌نویس لایحه دولت در رابطه با گسترش اختیارات رئیس جمهور را دیده‌اند، نوشت که طبق این لایحه اگر نتیجه رفراندوم مثبت باشد، رجب طیب اردوغان می‌تواند سرپرستی قوه مجریه را برعهده بگیرد، تا سال ۲۰۱۹ که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

بر اساس قانون اساسی کنونی ترکیه که ریاست جمهوری اردوغان را به دو دوره محدود می‌سازد، وی در صورت پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹ تنها می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ در این سمت باشد، اما در صورتی که وی سرپرستی قوه مجریه را برعهده بگیرد، همه چیز از نو شروع می‌شود و او بخت این را پیدا می‌کند که تا سال ۲۰۲۹ رئیس جمهور ترکیه باقی بماند.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG