لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۲

«پاکسازی» مناطق شرقی اوکراین از جدایی‌طلبان


جدایی‌طلبان در شرق اوکراین؛ ایالت دونتسک
دولت موقت اوکراین اعلام کرد، کنترل مناطقی از شرق را که تحت تسلط جدایی‌طلبان بود در اختیار گرفته است.

در همین حال واشینگتن نیز نسبت به ادامه خشونت‌ها در شرق اوکراین و گزارش‌ها درباره ورود جنجگویان چچن به این کشور ابراز نگرانی کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر دفاع موقت اوکراین روز جمعه، ۹ خرداد، اظهار داشت که نیروهای تحت امر او توانسته‌اند مناطق جنوبی و شرقی استان دونتسک و شمال استان لوهانسک را از جدایی‌طلبان پاکسازی کنند.

به گفته میخاییلو کوال، عمليات ارتش تا بازگرداندن شرايط استان‌های شرقی به وضعيت عادی و پاکسازی کامل گروه‌هايی که «ثبات را بر هم می‌زنند» ادامه خواهد داشت.

آقای کوال در نهایت تاکید کرد که ارتش اوکراین همه توان خود را به کار می‌گیرد تا دیگر هیچ یک از مردم اوکراین به دست «تروریست‌ها و راهزنان» کشته نشوند.

شرق اوکراین و ایالت دونتسک در هفته‌های اخیر شاهد موج خشونت‌ها و درگیری‌ها بوده که به مرگ ده‌ها تن انجامیده است.

در این میان شورشیان روز پنج‌شنبه یک بالگرد ارتش اوکراین را سرنگون ساختند که در نتیجه آن ۱۴ نیروی نظامی اوکراین از جمله یک ژنرال کشته شدند.

اما این رخداد به پرسش‌هایی درباره محل تامین سلاح‌های جدایی‌طلبان دامن زده است چنان چه اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین، به پارلمان این کشور گفت که بالگرد ارتش اوکراین با موشک ضد هوایی ساخت روسیه هدف قرار گرفته است.

در همین حال واشینگتن نیز نسبت به نقش‌آفرینی عوامل خارجی در بحران اوکراین هشدار داد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، با اشاره به گزارش‌هایی که حکایت از ورود جنجگوهای چچن به اوکراین دارد از مسکو خواست که به این مسئله به سرعت رسیدگی کند.

آقای کری که با تلویزیون پی‌بی‌اس گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت: «نشانه‌های خطرناکی همچنان وجود دارند که امیدوارم رفع شوند. مستنداتی وجود دارد مبنی بر این که روس‌ها از مرز [اوکراین] عبور می‌کنند، نیروهایی از چچن که در روسیه آموزش دیده‌اند و برای ایجاد تنش [در اوکراین] از مرز رد شده‌اند و در نبرد دخالت دارند.»

گزارش‌ها حاکی است که وزیر خارجه آمریکا با همتای روسی خود درباره ورود نیروهای چچن به اوکراین گفت‌وگو کرده است.

این در حالی است که رمضان کادیروف، رهبر چچن، چنین گزارش‌هایی را تکذیب می‌کند.

با این حال آقای کادیروف گفته است که او مسئول اعمال همه مردم چچن نیست و نمی‌تواند در این باره پاسخ‌گو باشد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG