لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۵۳

امیدواری سازمان ملل به انجام مذاکرات صلح سوریه در پاییز


استفان دی‌میستورا دی‌میستورا از ایران و روسیه خواسته است که از نفوذ خود استفاده کنند تا دولت سوریه وارد یک گفتگوی سازنده شود

نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه روز پنجشنبه نسبت به برگزاری «مذاکراتی جدی» میان حکومت سوریه و نیروهای اپوزیسیون این کشور در پاییز سال جاری ابراز امیدواری کرد.

استفان دی‌میستورا که در هفت دوره مذاکرات پیشین نتوانسته بود طرفین را راضی به گفت‌وگوهای رو در رو بکند، زمان برگزاری این مذاکرات را اکتبر یا نوامبر سال جاری عنوان کرده و گفته که احتمالاً در ماه اکتبر نشستی نیز با نمایندگان سه گروه اپوزیسیون سوریه در ریاض داشته باشد با این امید که اپوزیسیون یکپارچه شود.

گروه‌ها اپوزیسیون سوریه در دوران مذاکرات پیشین در موارد متعددی با یکدیگر اختلاف نظر داشتند. در این میان آقای دی‌میستورا از دو متحد حکومت بشار اسد، ایران و روسیه نیز خواسته است که از نفوذ خود استفاده کنند تا دولت سوریه وارد یک گفتگوی سازنده شود.

به گفته او،‌ مسکو در هفته‌های گذشته پیشنهاد داده بود که با استقرار نیروهای ارتش، کمک‌رسانی سازمان ملل متحد به مناطقی در سوریه را تسهیل کند که حال بنا بر گزارش‌ها ۵۰ کامیون حامل کمک با نظارت این نظامیان روس، وارد شهر دوما شدند.

روز پنج‌شنبه همچنین یان ایگلند مشاور ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه با اشاره به حضور همجنان نیروهای داعش در سوریه گفت که این گروه شهر رقه را به بدترین منطقه در سوریه تبدیل ساخته است.

پس از آن که موصل در عراق، از داعش بازپس گرفته شد، تمرکز مبارزه با افراد این گروه، به آخرین پایگاه آنها در شمال سوریه و در شهر رقه معطوف شد، شهری که بنا بر اعلام سازمان ملل متحد حدود ۲۵ هزار غیرنظامی در آنجا در محاصره هستند.

یان ایگلند گفته است این غیرنظامیان در محاصره نیروهای دمکراتیک سوری هستند که متشکل از گروه‌های متعدد شبه‌نظامی است و از سوی دیگر توسط گروه داعش از این غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌شود.

از همین رو آقای ایگلند گفته است که از نیروهای ائتلاف و دمکراتیک سوری که جامعه بین‌المللی می‌تواند آنها را ترغیب کند، خواسته شده که اجازه دهند تا آنجا که ممکن است غیرنظامیان از این منطقه جنگی خارج شوند.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از بریتانیا نیز گزارش داد در جریان حملات هوایی نیروهای ائتلاف علیه افراد گروه داعش،در سه روز گذشته دستکم ۵۹ غیرنظامی از جمله ۲۱ کودک کشته شده‌اند. هنوز از سوی نیروهای بین‌المللی ائتلاف، ابراز نظری درباره این آمار نشده است اما پیشتر اعلام کرده بودند که سعی می‌کنند نهایت دقت را در حملات هوایی خود به کار برند.

نیروهای ائتلاف تأیید کرده‌اند که در سه سال گذشته ۶۲۴ غیرنظامی در جریان حملات هوایی آنها کشته شده‌اند اما گروه‌های مدافع حقوق بشر این آمار را بسیار بالاتر تخمین زده‌اند.

XS
SM
MD
LG