لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۲۲

«اتحاد برای دموکراسی در ایران» انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کرد


از میان بیش از ۱۶۰۰ نفر که برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند، تنها صلاحیت شش نفر تأیید شده است.

گروه اتحاد برای دموکراسی در ایران، با «نمایشی» خواندن انتخابات ریاست جمهوری ایران از نیروهای دموکراسی‌خواه و کنشگران سیاسی خواست که در آن مشارکت نکنند.

بیانیه این گروه سیاسی روز جمعه ۱۵ اردیبهشت منتشر شده است که در آن با اشاره به نظارت استصوابی شورای نگهبان تأکید می‌شود انتخابات در جمهوری اسلامی «هیچ‌گاه عادلانه و منصفانه نبوده است».

«اتحاد برای دموکراسی در ایران» که شماری از فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور آن را بنیان گذاشته‌اند، در رأس اهداف خود انتخابات آزاد در کشور را پی می‌گیرد.

در بخشی از این بیانیه این گروه آمده است: «اگر در گذشته، شرکت در انتخابات به معنای گزیدن بین بد و بدتر بود، امروزه اما، واقعیات نشان می‌دهند که انتخابات معنای حداقلی خودش را هم از دست داده است و رقابت بین جناح‌های محدود درون نظام نیز دیگر امکان‌پذیر نیست.»

این بیانیه می‌افزاید: « انتخابات در جمهوری اسلامی ابتدا با نظارت استصوابی به گردش قدرت در دایره تنگ ملتزمان وفادار به ولایت فقیه محدود شد و سپس در چند دوره اخیر با کاربرد مهندسی انتخابات، تقلب سازمان‌یافته و دست بردن هر چه بیشتر در آرا برای کنترل نتیجه آن، به یک انتخاباتب نمایشی از پیش طراحی شده تبدیل شده است.»

در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر ثبت‌نام کردند که شماری از آنان چهره‌های شناخته شده سیاسی هستند؛ از جمله قاسم شعله سعدی نماینده سابق مجلس، اعظم طالقانی فعال سیاسی ملی مذهبی، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران، محسن رهامی نماینده سابق مجلس، و محمد هاشمی رفسنجانی. اما در نهایت همه آنها ردصلاحیت شدند تا انتخابات این دوره تنها با حضور شش نامزد برگزار شود.

در این حال گروه اتحاد برای دموکراسی در ایران، تأکید دارد که آن چه در جمهوری اسلامی به نام برگزار انتخابات می‌‌شود «کمترین سنخیتی» با معنا و تعریف آن ندارد و از این رو «نباید با این نمایش سیاسی همراهی کرد».

این گروه همچنین با انتقاد از جریان‌هایی که معتقد به مشارکت هستند، می‌گوید: «آیا وقت آن نرسیده است، کسانی که مردم را با هر وعده و وعیدی به پای صندوق‌های رای می کشند، در مقابل سرنوشت آرا و مطالبات آنان پاسخگو باشند و مسئولیت پیامدهای سیاسی این کار را که متوجه مردم خواهد شد، به عهده بگیرند؟»

اتحاد برای دموکراسی در ایران، در نهایت عنوان کرده است: «باید تلاش کرد با بسیج جامعه مدنی و همبستگی نیروهای خواهان استقرار دموکراسی زمینه‌های برگزاری یک انتخابات آزاد واقعی در ایران فراهم گردد… وقت آن است که دموکراسی‌‌خواهان از حالت واکنشی نسبت به عملکرد رژیم دست بکشند و خود ابتکار سیاسی را به دست گیرند.»

در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ایران برخی از گروه‌ها و چهره‌های سیاسی شرکت در این انتخابات را تحریم کرده‌اند از جمله شش حزب سیاسی کردستان ایران.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، نیز گفته است که هیچ کدام از نامزدهای تأییدصلاحیت‌شده دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران کارنامه حقوق بشری قابل قبولی ندارد.

دیدن نظرات (۸۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG