لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۷

طرح لزوم موافقت کنگره با هر گونه توافق‌نامه اتمی با ایران ارائه شد


سناتورهای ایالات متحده طرحی را درباره توافق احتمالی با ایران ارائه کردند که عنوان می‌کند هر گونه توافقی با جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته‌ای آن باید به تایید کنگره آمریکا برسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، طرح «بازبینی توافق هسته‌ای با ایران» که روز جمعه، ۸ اسفند، به سنای ایالات متحده ارائه شد از دولت باراک اوباما می‌خواهد که در صورت دستیابی به هر توافق با ایران، متن این توافق‌نامه را ظرف پنج روز در اختیار کنگره قرار دهد.

این طرح همچنین آقای اوباما را از تعلیق و الغای تحریم‌های کنگره آمریکا علیه ایران تا ۶۰ روز پس از توافق نهایی با تهران منع می‌کند.

پیش از این کاخ سفید هشدار داده بود که رئیس جمهور آمریکا چنین طرحی را در صورت تصویب مجلس سنا وتو خواهد کرد.

به گفته جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، این لایحه «تاثیری بسیار منفی» بر مذاکرات هسته‌ای با ایران خواهد گذاشت.

اما باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا که از حامیان این طرح است، روز جمعه بار دیگر بر لزوم تصویب آن تاکید کرد و اظهار داشت: «این مسئله حائز اهمیت است که ما باید کاری کنیم تا کلیت تحریم‌های کنگره [علیه ایران] حفظ شود.»

به گفته وی، این طرح زمینه‌ای را فراهم خواهد آورد که «به کنگره اجازه می‌دهد قبل از اقدام دولت برای لغو تحریم‌ها، این توافق را تایید یا رد کند».

سناتور کورکر قبل از این نیز خاطرنشان ساخته بود که مجلس سنا در سال آینده میلادی، نقش مؤثرتری در سیاست خارجی ایالات متحده و از جمله در ارتباط با ایران ایفا خواهد کرد.

گروه روابط خارجی بهمن‌ماه نیز طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد، اما قانون‌گذاران آمریکا با توجه به مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ که هم‌اکنون در جریان است موافقت کرده‌اند که این طرح تا ۴ فروردین به سنا ارائه نشود.

در حال حاضر نیز مشخص نیست طرحی که روز جمعه ارائه شد چه زمانی در کمیته به رای‌گیری گذاشته شود.

ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر چندین دور مذاکرات دوجانبه با یکدیگر داشتند و مذاکرات این هفته نیز در سوئیس دنبال خواهد شد.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG