لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۷

آمریکا جاسوس‌های روس را به هک ۵۰۰ میلیون حساب کاربران یاهو متهم کرد


دولت ایالات متحده دو مقام امنیتی-اطلاعاتی روس را به جاسوسی و هک کردن حساب‌های ۵۰۰ میلیون کاربر وبسایت یاهو در سال ۲۰۱۴ متهم کرد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۵ اسفند گزارش داد که کیفرخواست دیمیتری دوکوچائف، افسر سرویس امنیتی فدرال روسیه و مقام مافوق او، ایگور ساشچین در جریان یک کنفرانس خبری در واشینگتن اعلام شده است.

این نخستین بار است که دولت آمریکا مقامات روس را به خاطر حملات سایبری به عمل مجرمانه متهم می‌کند. در کیفرخواست وزارت دادگستری آمریکا نام الکسی بلان و کریم باراتوف نیز قید شده است.

الکسی بالان در راس فهرست مجرمان سایبری تحت تعقیب قرار دارد. باراتوف هم که زاده قزاقستان و شهروند کانادا است، روز سه‌شنبه در کانادا بازداشت شد.

به گفته مقامات وزارت دادگستری آمریکا، پرونده کریم باراتوف اکنون در دست مقامات کانادا قرار دارد، اما الکسی بلان که سال ۲۰۱۳ در یک کشور اروپایی دستگیر شده بود قبل از آن که به آمریکا مسترد شود، به روسیه فرار کرده است.

در کیفرخواست ۴۷ صفحه‌ای علیه این متهمان به مواردی نظیر تبانی و توطئه، کلاهبرداری با کامپیوتر و سوءاستفاده از این ابزار، جاسوسی اقتصادی و سرقت اطلاعات تجاری محرمانه اشاره شده است.

رویترز می‌نویسد که این اتهامات ارتباطی به هک کردن ایمیل‌های دمکرات‌ها در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آمریکا ندارد، اگرچه مقامات آمریکا در آن رخداد نیز روس‌ها را متهم کرده‌اند.

به نوشته این خبرگزاری، بلان در ماجرای هک کردن کاربران سایت یاهو در سال ۲۰۱۴ از روابط خود با نهادهای جاسوسی روسیه استفاده کرد تا با دسترسی به شبکه یاهو بتواند به یکسری اقدامات اقتصادی مجرمانه دست بزند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ارزش سهام یاهو به خاطر اعلام این کیفرخواست ۰.۸ درصد سقوط کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG