لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۱۰

مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا روزهای ۱۹ و ۲۰ خرداد انجام می‌شود


مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در ماه آوریل در وین
مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در ماه آوریل در وین
واشینگتن اعلام کرد که مقامات ارشد وزارت خارجه دو کشور ایران و آمریکا روزهای ۱۹ و ۲۰ خرداد در شهر ژنو سوئیس درباره مناقشه هسته‌ای ایران به مذاکره خواهند نشست.

این مذاکرات دوجانبه در آستانه پنجمین دور گفت‌وگوهای ایران و قدرت‌های جهانی برگزار می‌شود در حالی که دور پیشین گفت‌وگوها بی‌نتیجه ماند.

گزارش خبرگزاری رویترز در روز شنبه، ۱۷ خرداد به نقل از وزارت خارجه ایالات متحده بیان می‌کند که در این مذاکرات دو جانبه سرپرستی هیات مذاکره‌کنندگان آمریکایی را ویلیام برنز، معاون این وزارتخانه، بر عهده دارد.

رویترز از آقای برنز به عنوان چهره‌ای نام می‌برد که مذاکرات پنهان او در سال گذشته برای دستیابی به توافق موقت هسته‌ای ژنو میان ایران و قدرت‌های جهانی موثر واقع شد.

این گزارش به حضور وندی شرمن، دیپلمات ارشد آمریکا، در این مذاکرات دوجانبه نیز اشاره دارد.

در همین حال خبرگزاری‌های دانشجویان ایران، ایسنا، و فارس به نقل از عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، تاکید کردند که ایران قرار است پیش از برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای هسته‌ای با گروه ۱+۵، مذاکرات دو جانبه‌ای با برخی از اعضای این گروه داشته باشد.

آقای عراقچی اما از هیچ کشوری به‌طور خاص نام نمی‌برد و تنها تاکید می‌کند که مذاکرات دوجانبه قرار است در سطح معاونین وزرای خارجه کشورها باشد.

با این حال خبرگزاری‌های ایسنا و فارس نوشته‌اند، نخستین مذاکرات دوجانبه ایران با هیات آمریکایی است که در ژنو انجام می‌گیرد و پس از آن مذاکره‌کنندگان ایرانی روزهای ۲۱ و ۲۲ خرداد با هیات روسیه در رم گفت‌وگو خواهند کرد.

خبرگزاری فارس همچنین به نقل از یک منبع مطلع می‌نویسد که برنامه ملاقات هیات ایرانی با برخی هیات‌های دیگر نیز در دست تنظیم است.

دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روزهای ۲۶ تا ۳۰ خرداد در وین برگزار می‌شود.

این مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع اتمی برگزار می‌شود که به مناقشه هسته‌ای ایران پایان دهد، اما دور پیشین مذاکرات که هدف از آن نگارش پیش‌نویس این توافق‌‌نامه بود با دشواری‌هایی همراه بود که مانع این امر شد.

با این حال مقامات ایران می‌گویند که دستیابی به توافق هسته‌ای امکان‌پذیر است.
XS
SM
MD
LG