لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۸

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه توافق هسته‌ای ایران را به شورای امنیت داد


دیپلمات‌های مرتبط با شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌گویند که ایالات متحده روز چهارشنبه، ۲۴ تیر، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را درباره توافق هسته‌ای وین میان ایران و قدرت‌های جهانی به این نهاد سازمان ملل ارائه کرده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از این دیپلمات‌ها بدون اشاره به نام آنان می‌نویسد که هدف از ارائه پیش‌نویس این قطعنامه به شورای امنیت سازمان ملل متحد آن است که شورای امنیت بر توافق جامع هسته‌ای صحه بگذارد.

این قطعنامه همچنین در صورت تایید به معنای لغو تحریم‌هایی خواهد بود که شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران وضع کرده است.

طبق توافق میان ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، مجموعه تحریم‌ها علیه تهران لغو خواهد شد و در برابر، تهران نیز اقداماتی را در جهت محدود ساختن برنامه اتمی خود انجام می‌دهد تا جایی که امکان تولید سلاح اتمی نداشته باشد.

به نوشته این خبرگزاری، شورای امنیت روز دوشنبه یا سه‌شنبه آینده، این پیش‌نویس قطعنامه را به رای خواهد گذاشت.

اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز می‌تواند بر این گزارش صحه بگذارد.

آقای ظریف هنگام بازگشت به ایران عنوان کرده بود که «شورای امنیت هفته آینده در قطعنامه‌ای برای اولین بار برنامه غنی‌سازی یک کشور در حال توسعه را به رسمیت می‌شناسد».

روز چهارشنبه همچنین باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد و آن را «تاریخی» خواند.

به گفته آقای اوباما، این توافق هدف مذاکره‌کنندگان آمریکایی را برآورده ساخته که ایران به بمب اتمی دست پیدا نکند.

پیش از این حسن روحانی، رییس جمهوری ایران هم عنوان کرده بود که ایران با این توافق به همه اهداف خود در مورد لغو تحریم‌ها و ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران رسیده است.

XS
SM
MD
LG