لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۴۴

نماینده سابق پارلمان روسیه در پایتخت اوکراین «ترور» شد


دنیس وروننکوف، نماینده سابق دوما پاییز پارسال به اوکراین گریخت و در این مدت انتقادات شدیدی را علیه سیاست‌های پوتین مطرح کرد.

دنیس وروننکوف، نماینده سابق پارلمان روسیه و از منتقدان ولادیمیر پوتین که به اوکراین گریخته بود روز پنج‌شنبه سوم فروردین در کی‌یف هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. رییس‌جمهوری اوکراین دولت روسیه را به دست داشتن در این قتل متهم کرده است.

رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی به نقل از سخنگوی پلیس کی‌یف گزارش داده که آقای وروننکوف، معاون سابق دومای روسیه در حالی که همراه محافظ شخصی خود به هتل پنج ستاره پرمیر پالاس می‌رفت، مورد سوءقصد قرار گرفت.

این گزارش همچنین با اظهارات آرتم شوچنکو سخنگوی وزارت کشور اوکراین همراه است که می‌گوید فرد مهاجم دست‌کم هشت بار به وروننکوف شلیک کرده و دوربین‌های امنیتی تصاویر این سوءقصد را ضبط کرده‌اند.

به گفته او، خود مهاجم نیز در درگیری با محافظ شخصی آقای وروننکوف هدف گلوله قرار گرفت که پس از آن نیروهای پلیس وی را بازداشت کردند، اما او در نهایت پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

سخنگوی وزارت کشور در ادامه عنوان کرده که محافظ شخصی دنیس وروننکوف هم در این درگیری مجروح شده؛ این محافظ را دولت اوکراین به این دلیل که تصور می‌کرد جان آقای وروننکوف در خطر است از ماه گذشته برای حفاظت از او تعیین کرده بود.

پلیس کی‌یف هم‌اکنون در حال تحقیق درباره جوانب ماجراست و این رخداد را به عنوان ترور در نظر گرفته است.

در همین حال، پترو پروشنکو، رییس‌جمهوری اوکراین، با تقدیر از مواضع سیاسی دنیس وروننکوف دولت روسیه را به دست داشتن در ترور او متهم ساخته، اگرچه او جزییاتی درباره چگونگی ماجرا و نقش روسیه در آن ارائه نکرده است. اما کاخ کرملین با رد اظهارات رییس‌جمهوری اوکراین تاکید کرده که روسیه هیچ نقشی در ترور دنیس وروننکوف نداشته است.

در اطلاعیه آقای پروشنکو آمده که دنیس وروننکوف «به دلایل سیاسی مجبور به ترک روسیه شده بود» و او «یکی از شاهدان اصلی تهاجم روسیه علیه اوکراین بود».

دنیس وروننکوف پاییز پارسال به اوکراین گریخت و در این مدت انتقادات شدیدی را علیه سیاست‌های پوتین و دخالت نظامی او در اوکراین مطرح کرد.

وی ماه گذشته در مصاحبه‌ اختصاصی با رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی اوضاع کنونی روسیه را با آلمان تحت سیطره‌ها نازی‌ها مقایسه کرد و الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه را غیرقانونی خواند.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG