لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۱۸

وال‌استریت جورنال: ایران از طالبان پشتیبانی مالی و نظامی می‌کند


دفتر سیاسی طالبان در دوحه،‌ قطر

روزنامه وال‌استریت جورنال در گزارشی به نقل از مقامات غربی و افغان، ایران را متهم کرد که از طالبان افغانستان پشتیبانی مالی و نظامی می‌کند.

این گزارش روز پنج‌شنبه، ۲۱ خرداد منتشر شده است و ادعا می‌کند که تهران نه تنها به حمایت مالی و تسلیحاتی از طالبان روی آورده، بلکه شبه‌نظامیان وابسته به این گروه را آموزش می‌دهد.

در ابتدای گزارش وال‌استریت جورنال از شخصی به نام عبدالله نام برده شده که یکی از فرماندهان طالبان است و او می‌گوید که هر زمان به تفنگ و مهمات نیاز داشته از ایران خواسته آن را تامین کند، «کشوری که به او ماهیانه ۵۸۰ دلار حقوق می‌دهد».

این روزنامه در ادامه اظهارات یک دیپلمات غربی را بدون اشاره به نام و ملیت او منتشر کرده که گفته است: «ایران روی ظهور دوباره طالبان سرمایه‌گذاری کرده است. آنها مطمئن نیستند که افغانستان اکنون به چه سمت و سویی حرکت می‌کند و به همین خاطر دست به اقدامات احتیاطی زده‌اند.»

گزارش این نشریه کمتر از یک ماه پس از آن منتشر می‌شود که اخباری مبنی بر سفر یک هیات سیاسی طالبان افغانستان به تهران در رسانه‌های ایرانی و خارجی بازتاب یافت. این اخبار بیان می‌کردند که هیئت سیاسی طالبان افغانستان در قطر به رهبری «طیب آغا» اواخر اردیبهشت ماه به تهران سفر کرده است.

این خبر را اگرچه سخنگوی دولت روحانی تکذیب کرد و گفت که «با عقل جور درنمی‌آید»، اما همان زمان محمد حسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به روزنامه قانون گفت که در گذشته نیز این اتفاق افتاده ولی به خاطر مسائل امنیتی رسانه‌ای نشده بود.

وال‌استریت جورنال به نقل از دیپلمات‌های غربی می‌نویسد که استراتژی ایران در حمایت از طالبان دوگانه است، یکی تقابل با نفوذ ایالات متحده در منطقه و دومی علم کردن یک نیروی متعادل‌کننده در برابر گروه حکومت اسلامی در محدوده سرزمین‌های طالبان در افغانستان.

این روزنامه سپس از قول یک مقام ارشد دولت افغانستان بدون اشاره به نام او می‌نویسد: «ایران در ابتدا از طالبان پشتیبانی مالی می‌کرد، اما آنها الان طالبان را آموزش می‌دهند و تسلیحات در اختیارشان می‌گذارند.»

به نوشته وال‌استریت جورنال، مقامات ایران حاضر نشده‌اند به پرسش‌های خبرنگار آن در این باره پاسخ بدهند، اما ایران در گفت‌وگوهای خود با مقامات افغانستان و غرب همیشه اتهام حمایت نظامی و مالی از طالبان را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG