لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۴۷

کشف سنگ‌نگاره «۴۰ هزار ساله» انسان بالدار در خمین


خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، از کشف یک سنگ‌نگاره «۴۰ هزار ساله» در منطقه تیمره خمین خبر داده است که نقش یک انسان بالدار را به نمایش می‌گذارد.

گزارش این خبرگزاری که روز پنج‌شنبه، ۸ اسفند، منتشر شده از قول کارشناسان بیان می‌کند که تصویر انسان بالدار در این سنگ‌نگاره «نمادی از انسان‌هایی است که از سیارات دیگر به زمین آمده‌اند».

به گفته محمد ناصری‌فرد، پژوهش‌گر سنگ‌نگاره‌های ایران، نقش‌های دیگری نیز در تیمره خمین وجود دارد که شبیه انسان بالدار یا انسان دیوپیکر هستند و اغلب آنها را نمادی از ملاقات موجودات فرازمینی با انسان دانسته‌اند.

تصویری که ایرنا از این سنگ‌نگاره منتشر کرده است «انسانی با دست‌های گشوده و بسیار بزرگ و بال‌مانند» را نشان می‌دهد و این تنها یکی از هزاران سنگ‌نگاره‌ با قدمتی ۴۰ هزار ساله است که در منطقه تیمره خمین کشف شده است.

خمین در استان مرکزی ایران واقع است، ناحیه‌ای نیمه خشک که از دوران پیش از اسلام شهرت داشته است.

ایرنا تعداد سنگ‌نگاره‌های باستانی کشف شده در این منطقه را ۲۱ هزار عدد عنوان کرده است که در یک مورد آن «تصویر بز کوهی در پنج حالت مختلف و در حال جست زدن برای چیدن گیاه زندگی» بر روی یک تخته سنگ حک شده است.

انتشار این خبر در حالی است که نگهداری سنگ‌نگاره‌ها در ایران در دهه‌های اخیر بسیار مناقشه‌انگیز بوده است، چنان که گزارش‌های متعددی حاکی از تخریب این سنگ‌نگاره‌ها منتشر شده است.

از جمله سال گذشته خبر داده شد که فردی با هدف پیدا کردن گنج در محوطه باستانی اردکان با لودر سنگ‌نگاره‌های آنجا را ویران کرده است.

نمونه دیگر، گزارش خبرگزاری مهر است که بیان می‌کند نقش‌برجسته‌هایی به یادگار مانده از دوران ساسانی در استان فارس «سیبل تیراندازی» برخی افراد شده است.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG